Македонија

Вести и новости од Македонија.

Собранието ќе расправа за избор на Пенов за министер за локална самоуправа

Собранието денеска се очекува да отвори дебата за предлогот Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа, откако неговиот сопартијец и претходник Горан Милевски поднесе оставка на функцијата од лични причини. Изборот на Пенов е на дневен ред на продолжението на 88. седница, на која денеска се најавува и …

Прочитајте повеќе »

Нов капитален проект за Делчево – реконструкција на водоводната мрежа во три населби во градот

Деновиве започна со реализација проектот за реконструкција на водоводната мрежа во три населби во градот со вкупна должина од 4,5 км. Во моментов се работи на реконструкција на водоводната мрежа во дел од населбата Ново Делчево со должина од 1, 8 км, по што ќе следуваат работи на терен во …

Прочитајте повеќе »

Се олеснуваат процедурите за поставување фотоволтаици за домаќинствата и компаниите

Граѓаните и деловната заедница ќе може да постават најбрзо и по најповолни услови фотонапонски електроцентрали за производство на струја. Стапија на сила измените на Законот за градење како дел од низата мерки за поддршка во услови на најголемата светска енергетска криза. На овој начин се поедноставува процедурата за поставување на …

Прочитајте повеќе »

ВМРО ДПМНЕ обвинува дека 123 државни функционери не пријавиле имот од 30 милиони евра

Државни функционери, претседатели на комисии, директори и раководни луѓе на институции, поголемиот дел од функционери од СДСМ и ДУИ, иако имале обврска не пријавиле имот од 30 милиони евра, обвинија од опозициската ВМРО ДПМЕ во т.н афера Тајни имоти. Од партијата нагласија дека се работи за 123 лица, и дадоа …

Прочитајте повеќе »

Генералниот секретаријат и да сака, не може да троши 700 милиони евра

Тврдењето на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека Генералниот секретаријат на Владата имал дискреционо право да троши 700 милиони евра годинава, искажано во смисла дека Владата не сакала да се откаже од своите намери да троши и во услови на криза, е невистина. Генералниот секретаријат како стручна служба на Владата нема свој буџет, туку …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Пекарова Адамова: Поддршка за забрзан процес на интеграциите за полноправно членство во ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, се сретна со Маркета Пекарова Адамова, претседателка на Домот на пратениците на Парламентот на Чешката Република. На состанокот е истакната блиската и пријателска соработка помеѓу Северна Македонија и Чешката Република, веќе 28 години до денес, со заедничка определба …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски во Варшава одликуван со Орден на Белиот Орел, претседателот Дуда со Орден „8 Септември“

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Варшава, во рамки на неговата официјална посета на Република Полска, беше одликуван со највисокото полско одликување, Орден на Белиот Орел, како симбол на блиските дипломатски и политички релации меѓу двете држави и претседатели и потврда на македонско-полското пријателство и партнерство. Претседателот Стево Пендаровски со Орден …

Прочитајте повеќе »

Додека плаќаа евтина струја никому ништо, сега бараат владина помош

Во владата велат дека големите фирми, кои набавуваат струја на слободниот пазар, со години плаќале два до три пати поевтина струја од оние на регулираниот пазар. Наместо за тоа време да си прават фондови за криза, сега бараат помош, велат во владата. Владата очекува добри вести за струјата од шефицата …

Прочитајте повеќе »