Македонија

Вести и новости од Македонија.

Битиќи и Ковачевски: РЕК Битола работи со целиот расположлив капацитет за непречено 100% обезбедување на електрична енергија за домаќинствата

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи беше во посета на РЕК Битола, каде заедно со директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски одржаа работен состанок со раководството и дел од производните единици, а го посетија и рудникот „ПЈС“ или поранешен „Суводол“. Вицепремиерот Битиќи …

Прочитајте повеќе »

Саем на книгата во Крушево во организација на здружението „Културен манифест“

Во четврток, 27 октомври, во Крушево ќе се одржи саем на книги во организација на „Сакам книги“ и новоформираното здружение за афирмација на култура, екологија и рурален туризам „Културен манифест” од Крушево. Саемот ќе се одржи во градскиот парк, со почеток во 10 часот и ќе биде отворен до 18 …

Прочитајте повеќе »

Владина делегација одаде почит пред споменикот на Гоце Делчев по повод 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Владина делегација составена од Филип Николоски заменик министер за финансии, Роберт Алаѓозовски национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка и Беким Реџепи заменик-министер за транспорт и врски, денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје по повод одбележувањето на …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Совет на општина Прилеп: Кој гласаше за, а кој против доделување 300.000 денари за исхрана на децата со посебни потреби?

На последната 16-та седница на Советот на општина Прилеп, на која советниците расправаа за ребалансот на општинскиот буџет, владејачкото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ги отфрли сите 12 амандмани предложени од опозицијата. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против предлог-амандманот на СДСМ и коалицијата за одобрување на 300.000 денари за исхрана на …

Прочитајте повеќе »

АД ЕСМ: Производството од домашните капацитети целосно ги задоволува потребите за струја на домаќинствата

АД ЕСМ вчера произведе 11.861 MWh електрична енергија Во Термоелектраните произведени се 8.737 MWh. Во функција се два блока на РЕК Битола и едниот блок на РЕК Осломеј. Во ТЕЦ Неготино во тек се сервисни и ремонтни активности, со цел зајакнување на постројката за следниот период кога се очекува поголема …

Прочитајте повеќе »

Јетон Шаќири: Нема подобра алтернатива од наставата со физичко присуство

Нема подобра алтернатива од наставата со физичко присуство, вели министерот за образование и наука, Јетон Шаќири во интервју за Новинската агенција Мета.мк, коментирајќи ги неофицијалните најави дека зимава е можно да се врати онлајн учењето поради енергетската криза. Но, како што додава тој, за да се одржи наставата со физичко …

Прочитајте повеќе »

Викторија Постоловска е нов студентски правобранител на УКИМ

Студентката Викторија Постоловска од Филолошкиот факултет при УКИМ е избрана за нов студентски правобранител на овој универзитет, соопштија од Универзитетското студентско собрание (УСС УКИМ). Постоловска е студентка во четврта година на студиската програма англиски јазик и книжевност. Новиот студентски правобранител вели дека е спремна да се спротивстави на секаков обид …

Прочитајте повеќе »

Просечната нето-плата во август се зголеми за 11,3 % и достигна 31.871 денари

Влада

Мерките на Владата даваат позитивни резултати за зголемување на просечната месечна-нето плата. Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2022 година, изнесува 31.871 денари, што е за 3.229 денари повеќе од истиот месец минатата година. Податоците од Државниот завод за статистика …

Прочитајте повеќе »