Македонија

(Видео) Ковачевски: До сега нема предлог со услови за почеток на преговорите со ЕУ, подготвени сме за интеграција врз основа на европски вредности

„Ние немаме добиено предлог за деблокирање на проширувањето на ЕУ кое вклучува решенија што произлегуваат од нашите разговори со Бугарија којшто е усогласен со сите земји членки на ЕУ“, истакна премиерот Ковачевски како одговор на новинарско прашање. Ковачевски посочи дека во разговорите со Бугарија зазеде став и пристап за изнаоѓање …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: За јазикот и идентитетот не преговараме, решението треба да е гаранција дека нема да има пречки за ЕУ интеграција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање за отпочнување на преговорите со ЕУ и тргање на бугарското вето, рече дека предлогот го даваат земјите членки на ЕУ, бидејќи ние сме земја која што сака да се зачлени во ЕУ. “Врз основа на предлогот кој …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на Преспа форум: Интегриран Западен Балкан е важен за обединета економски силна Европа

Премиерот Димитар Ковачевски со воведно обраќање ја отвори сесијата на тема „65 години после Римскиот договор: Дали Европа е целосно економски реконструирана и интегрирана?“ во рамки на Преспа Форумот за дијалог. Во фокусот на обраќањето на премиерот Ковачевски беа три клучни аспекти поврзани со темата и тоа усогласувањето на националното …

Прочитајте повеќе »

Средба Пендаровски – Милановиќ: Искрена и јасна хрватска поддршка за македонските евроинтеграции

Претседателот Стево Пендаровски денеска во „Вила Билјана“ во Охрид оствари средба со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ. На средбата беше констатирано дека севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Република Хрватска се карактеризираат со отворен и пријателски дијалог на сите нивоа, без отворени прашања, со одлична соработка на регионален …

Прочитајте повеќе »

Со потпросечни патишта нема да привлечеме странски инвестиции

Висината на инвестициите и заинтересираноста на странски компании да работат во земјава директно зависат од развојот на патната и железничката инфраструктура. С. Македонија заостанува зад земјите од регионот по вложувањата, но и според состојбата на патиштата кои ги има. Стратешката позиција на земјава, во срцето на Балканскиот полуостров, каде се …

Прочитајте повеќе »

Билатерални средби и обраќање на премиерот Ковачевски на Преспа форумот

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска како главен говорник ќе ја отвори сесијата на тема „65 години после Римскиот договор: Дали Европа е целосно економски реконструирана и интегрирана?“, предвидена да започне во 9:30 часот во рамките на Преспа форумот за дијалог. Во текот на денот за време на Преспа форумот …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Обраќање на Претседателот Пендаровски на Преспа форумот за дијалог

Претседателот Стево Пендаровски синоќа се обрати на официјалната воведна сесија на високо ниво „Што после војната во Украина?“ на Преспа форум за дијалог, што од 16 до 18 јуни се одржува во Охрид на тема „Градење на иднината на Западниот Балкан во современата европска безбедносна архитектура“. Пред учесниците на форумот, …

Прочитајте повеќе »

Османи – Прво да видиме усогласен став во ЕУ, па ќе дадеме одговор на францускиот предлог за укинување на ветото

Шефот на дипломатијата Бујар Османи рече дека прво треба да видиме предлог усогласен од сите земји-членки и да дадеме одговор на нашата позиција на таквите предлози. Ова тој го кажа денеска во Охрид, одговорајќи на прашањето дали е запознаен со францускиот предлог за кревање на ветото од страна на Бугарија …

Прочитајте повеќе »