Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Tројка“ за администрацијата во 2023 година: во 2024 Собранието треба да ги изгласа законите кои се ветуваат со години

„Tројка“ за администрацијата во 2023 година: во 2024 Собранието треба да ги изгласа законите кои се ветуваат со години

Голем дел од долгоочекуваните закони за прашањето за дигитализацијата, електронските услуги, меритократијата, вработувањата во текот на 2023 година се финализирани и усвоени од Владата, но сè уште не се изгласани од Собранието, кое има мандат до пролет, се вели во анализата на Порталб за реформите во јавната администрација Северна Македонија …

Прочитајте повеќе »

„Златен медал“ од новинарите за Данела Арсовска за нетранспарентност

„Златен медал“ од новинарите за Данела Арсовска за нетранспарентност

Неколкумина новинари со кои разговараше Мета.мк во однос на транспарентноста на инститруциите годинава, изјавија дека колку Владата е подолго на власт толку понетранспарентни стануваат институциите. Најголемиот дел од нив се согласија дека на прво место по нетранспарентност е Град Скопје, од каде речиси никогаш не се добива одговор на новинарски …

Прочитајте повеќе »

Владата со препораки за разрешувања и нови именувања во М-НАВ

Владата со препораки за разрешувања и нови именувања во М-НАВ

На вчерашната седница Владата му препорача на надзорниот одбор на Акционерско друштво во државна сопственост за вршење на дејноста давање услуги во воздухопловна навигација „М-НАВ“ А.Д. – Скопје да ги разреши Фахрудин Хамиди од должноста Претседател на Управен Одбор и Извршен Директор во СВН и Љубе Стаменковски од должноста Член …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Да се расветли случајот М-НАВ, станува збор за потенцијално загрозување на безбедноста во авионскиот сообраќај

Пендаровски: Да се расветли случајот М-НАВ, станува збор за потенцијално загрозување на безбедноста во авионскиот сообраќај

Денеска на владина седница треба да се решава за разрешувањето на раководството на Македонска навигација и барањето за целосна ревизија на досегашното работење на М-НАВ. Ако нема разрешување, Синдикатот од утре најави затворање на македонското небо Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Александар Тасевски, претседател на Струковиот синдикат на контролори …

Прочитајте повеќе »

Во Собранието подготовки за избор на техничката влада од 22 јануари

Во Собранието подготовки за избор на техничката влада од 22 јануари

Формалните подготовки за техничката Влада во Собранието ќе се одвиваат во периодот од 22 до 28 јануари, соопшти Кабинетот на претседателот на собранието, по првата средба со координаторите на пратеничките групи. „Во периодот од 22 до 28 јануари на пленарна седници ќе се реализираат следниве процедури: констатирање на оставка на …

Прочитајте повеќе »

Железница набавува делови за да проработат возовите кон Битола

воз возови

Со набавката на резервни делови и со сервисирањето на дизел моторот на еден од возовите треба наскоро да профункционираат сите патнички возови на релацијата Скопје-Битола-Скопје. Почнувајќи од крајот на октомври 2023 година, на оваа дестинација сообраќа единствено возот кој од Скопје поаѓа во 14:30 часот, додека од Битола поаѓа во …

Прочитајте повеќе »

Некој нема да лета – директорите или авионите

Некој нема да лета - директорите или авионите

Владата на седница ќе одлучува за иднината на директорите на М-НАВ, дали и натаму ќе седат на тие столчиња по низа скандали и инциденти во таа компанија. Во меѓувреме контролорите на летање се закануваат со генерален штрајк доколку не се разрешат директорите на М-НАВ. Од утре во 11 часот стартува …

Прочитајте повеќе »

ТОП 5 теории на заговор во С. Македонија за минатата година

ТОП 5 теории на заговор во С. Македонија за минатата година

Пропаганда од Кремљ за војната во Украина, вакцини, Кју-анон, климатски промени, како и теории на заговор за различни моќни лица, беа најсподелуваните теми претходната година Пропаганда од Кремљ за војната во Украина, вакцини, Кју-анон, климатски промени, како и теории на заговор за различни моќни лица, беа најсподелуваните теми претходната година. …

Прочитајте повеќе »