Македонија

Вести и новости од Македонија.

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ повика на протест денеска во 17 часот на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром. На протестот ќе се искаже незадоволство од планот улицата да се претвори во булевар. „Повеќе од една година заедно со локалното население се бориме да спречиме претворање на ул. Васко Карангелески …

Прочитајте повеќе »

Петровска: Дијалогот кој го промовира Северна Македонија дава надеж за целиот регион

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска денеска во Кремс учествуваше на министерскиот состанок на Централноевропската одбранбена соработка и земјите од Западниот Балкан, на кој стана збор за европската перспектива на земјите од регионот, процес кој е исклучително важен особено во денешната безбедносна реалност на европскиот континент. „Овие времиња на предизвици претставуваат …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Битиќи ги презентираше инвестициските можности на земјава пред група бизнисмени од Турција

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа средба со група од десетина бизнисмени и инвеститори од бизнис асоцијацијата Румелисијад од Бурса, Република Турција. На средбата која се одржа во организација на Македонско – турската стопанска комора (МАТТО), претставници од кабинетот …

Прочитајте повеќе »

Приватните превозници на протест, сообраќајот во главниот град речиси оневозможен

Работната недела во главниот град започна и завршува со сообраќаен хаос. Превозниците од приватните „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје, овој пат на булеварот „Илинден“, што создаде колони од возила на повеќе улици. Приватните превозници од 6 часот наутро ги блокираа двете крајни десни сообраќајни …

Прочитајте повеќе »

Приватните превозници во нова блокада на Скопје

Причина за блокадата е незадоволство од неисплатениот долг од 1,3 милиони евра од страна на Јавното претпријатие. Се најавува и адикализирање на блокадите. Приватните превозници со 200 автобуси го блокираат булеварот Илинден од пред Владата до крстосницата кај МИ-ДА, каде што се наоѓа Градското собрание. Според најавата на Ленин Јовановски од …

Прочитајте повеќе »

Синдикатот на УКИМ на преговори со Собранието за мирно решавање на спорот

Во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска ќе се одржи средба помеѓу одборот за преговори, предводен од претседателот на Парламентот Талат Џафери, и претставници на Сојузот на синдикати на УКИМ, предводени од неговиот претседател, проф. д-р Ангел Ристов. Средбата ќе се одржи врз основа на барањето на Синдикатот …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и министерот за финансии, Фатмир Бесими го презентираа новиот Концепт на даночна реформа. Новата даночна реформа е дел од Стратегијата за реформа на даночниот систем (2021-2025), каде се утврдени главните цели на даночните реформи, поставени во пет приоритети. Целта на новиот Концепт на даночна реформа …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Следува пад на цените на основните прехранбени продукти во просек од 10 отсто

СДСМ

Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, Од денеска компаниите производители на основни продукти ќе добиваат поевтина цена на електричната енергија, како дел од антикризните мерки преземени од страна на Владата предводена од СДСМ. Компаниите кои произведуваат основно прехранбени продукти од денеска ќе добиваат електрична енергија по фиксна …

Прочитајте повеќе »