Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во изведбата на „А бре, Македонче“ во Куманово немаше цензура на текстот, туку хорски аранжман направен во 70-тите години од минатиот век

Фејсбук статус на Aleksandar Trajkovski Како еден од наследниците на авторот на композицијата „А бре, Македонче“, Ордан Михајлоски-Оцка (автор на музиката, а заедно со Коле Чашуле и коавтор на текстот), чувствувам морална и професионална обврска да се јавам по повод изведбата на оваа химна на партизанското движење, на чествувањето на …

Прочитајте повеќе »

Ако живеете во зграда со неисправен оџак, не помислувајте да се греете на дрва

За два дена започнува грејната сезона. Голем дел од граѓаните сакајќи да ги избегнат високите сметки за струја или парно, одлучуваат за загревање да користат пелети, дрва и брикети. Дел од жителите во станбени објекти низ скоските населби набавува дрва со кои ќе се грее претстојната зима. Експертите посочуваат дека …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Европски Катастар за катастарски услуги по европски стандард

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, синоќа се обрати на свеченоста за јубилејот „95 години геодетски премер и 75 години Геодетска управа“, во организација на Агенцијата за катастар и недвижности. „Напредок има само во државата во којашто граѓаните и бизнисите се ефикасни и креативни. Тоа, во прв план значи обврска за …

Прочитајте повеќе »

Облачно и врнежливо време, попладне локален пороен дожд

дожд врнежливо време

Денеска ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд. Попладне и во текот на ноќта врнежите на повеќе места ќе бидат пообилни и поројни, локално и над 30 л/м2. Максималната температура ќе достигне 20 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе »

„Позитивен тон“ во извештајот на ЕК за Македонија, Вархеји бара да продолжи борбата со корупцијата

Очекуван е „позитивниот тон“ во извештајот на ЕК за напредокот на Македонија изминатата година, бидејќи земјава почна преговори за членство, сметаат аналитичарите. Вархеји нагласи дека земјава има стабилен прогрес, но мора да продолжи борбата против корупцијата и реформата на јавната администрација. Почетокот на скрининг процесот како прва фаза од преговорите …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски го прими Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Северна Македонија за 2022 година. На средбата претседателот Пендаровски истакна дека годинешниот извештај има особено значење, бидејќи е прв по почетокот на …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги прими победниците на „НАСА спејс апс челинџ 2022“ во Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими средношколци кои победија на годинашното македонско суперфинале од 48-часовниот хакатон „НАСА спејс апс челинџ 2022“, во организација на Американската агенција за вселенски истражувања НАСА. Претседателот Пендаровски беше информиран за високиот потенцијал на реализираните проекти на неодамнешниот натпревар, што резултира со избрани два победнички тима од …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на отворањето на канадска „Магна“ во Струга: Нови инвестиции и вработувања и во услови на најголемата светска криза

Премиерот Димитар Ковачевски на официјалното отворање на канадската инвестиција во Северна Македонија, поточно во Технолошко-индустриската развојна зона во Струга, истакна дека новите инвестиции се потврда за успешните владини политики и во услови на најголемата светска економско-енергетска криза. Премиерот Ковачевски посочи дека новата инвестицијата во Струга за Владата е потврда за …

Прочитајте повеќе »