Македонија

Вести и новости од Македонија.

Стаса лекот „Трикафта“ за 12 пациенти, стручна комисија одлучува кој ќе го прими

Стаса лекот „Трикафта“ за 12 пациенти, стручна комисија одлучува кој ќе го прими

За набавка на лекот биле одвоени 100 милиони денари од државниот буџет, а за идната година, како и за 2025, ќе бидат одвоени 854 милиони денари за „трикафта“ Новите количини на лекот „Трикафта“ се веќе на Универзитетската клиника за детски болести. Лекот, како што беше најавено пред шест дена, ќе го …

Прочитајте повеќе »

Стапуваат на сила препораките и мерките за надминат праг на алармирање на ПМ 10 честички во Кичево и Струмица

Стапуваат на сила препораките и мерките за надминат праг на алармирање на ПМ 10 честички во Кичево и Струмица

Согласно мерките и препораките, МЖСПП во соработка со Министерството за здравство се должни да им препорачаат на сите работодавци да ги ослободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака …

Прочитајте повеќе »

Николовски: Преку ИПАРД добиваме модерно и развиено европско земјоделство дома

Николовски: Преку ИПАРД добиваме модерно и развиено европско земјоделство дома

ИПАРД е нашата успешна приказна, најголем успех со кој сите треба да се гордееме. Ние сме земја лидер во регионот по реализација на ИПАРД програмата и тоа по неколку основи. Имаме најголема 100% реализација на ИПАРД програмата, нула евра повраток на средства и први во регионот започнавме со реализација на …

Прочитајте повеќе »

Врховен го одби барањето на Груевски за преиспитување на пресудата за „Плацеви на Водно“

Врховен го одби барањето на Груевски за преиспитување на пресудата за „Плацеви на Водно“

Врховниот суд го одби како неосновано барањето за вонредно преиспитување на правосилната пресуда на Основниот кривичен суд Скопје за предметот „Плацеви на Водно“, поднесено од осудениот поранешен премиер Никола Груевски. Советот за казниви дела при Врховниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница (20 декември) одлучуваше по поднесено Барање …

Прочитајте повеќе »

Уставен суд: Нема впишување на националност во изводите до конечна одлука

уставен суд

Од денеска па до конечната одлука, од граѓаните не смеат да се бараат податоци за впишување на националност во изводите за родени, венчани и умрени лица. Од Уставниот суд каде денеска се испитуваше законитоста на Упатството за матични книги, во кое беше дадена графата за националност, информираат дека е донесена …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: По 40 години, рехабилитиран регионалниот пат Битола-Меџитлија (Видео)

Ковачевски: По 40 години, рехабилитиран регионалниот пат Битола-Меџитлија (Видео)

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, беа на увид на рехабилитираниот регионален пат  Битола-Меџитлија, чија што рехабилитација заврши и патот е пуштен во употреба. Премиерот Ковачевски …

Прочитајте повеќе »

Нова мерка за ваучери за домашен туризам за студентите

Нова мерка за ваучери за домашен туризам за студентите

Мерката ваучери за поддршка на домашниот туризам на Министерството за економија која беше наменета за работници со ниски приходи, од следната година ќе биде наменета само за студентите во државните универзитети во државата. Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за образование и наука Јетон Шакири денеска одржаа работен состанок …

Прочитајте повеќе »

Центар за граѓански комуникации: Од општините само трошки за здруженијата на граѓаните

Центар за граѓански комуникации: Од општините само трошки за здруженијата на граѓаните

Здруженијата на граѓани и фондации во земјава не ја добиваат потребната финансиска поддршка од општинските буџети, се констатира во истражувањето на Центарот за граѓански комуникации, насловено „Трошки за здруженија на граѓаните во општинските буџети“. Истражувањето посочува дека во просек, општините во 2022 година им доделиле за здруженијата на граѓани само …

Прочитајте повеќе »