Македонија

Вести и новости од Македонија.

Цехот за преживување на 2023 е рекорден

Експертите критикуваат дека власта повторно скроила буџет кој не ветува развој на економијата. Опозицијата го напаѓа документот со 200 амандмани. Рекордно трошење, рекордно задолжување – ова е кројката на владиниот план за покривање на 2023 година. Предлог државната каса која од денеска (23.11) е на комисиска расправа во Собранието очекувано …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно време со врнежи од дожд

време облачно студено

Денеска ќе преовладува променливо облачно време со локален дожд. Во западните делови од земјата на повисоките планини, ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец, со максимална температура од 18 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе »

Приватните автобуски превозници најавија блокада на скопските улици и тужби

Приватните автобуски превозници, кои вчера повторно беа критикувани од скопската градоначалничка Данела Арсовска, денеска повторно побараа средба со неа за да ѝ ги презентираат нивните аргументи. Порачаа дека ако не дојде до разбирање, ќе преземат поригорозни чекори, како блокирање на скопските улици. Директорот на „Слобода превоз“ – Ленин Јовановски порача дека околу …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски-Шулц: Обединетоста околу социјалдемократската платформа е влог во просперитетна иднина на земјата и регионот

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска се сретна со Мартин Шулц, претседател на фондацијата „Фридрих Еберт“ и поранешен претседател на Европскиот Парламент. На средбата беше разговарано за севкупните активности на фондацијата во регионот и во Република Северна Македонија, како и за актуелните случувања во земјава. Заеднички беше оценето дека политиките …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Социјално-енергетската трансформација треба да се базира на солидарност, соработка и инвестиции

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се обрати на панел дискусија „Социјално-праведна енергетска трансформација на Европа” на која учествуваа Мартин Шулц, претседател на Friedrich-Ebert-Stiftung и поранешен претседател на Европскиот парламент, премиерот на Косово Албин Курти, министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде, и Христина Спасевска проректорка на Универзитетот „Св. Кирил и …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на „Реди самитот“: Градиме солидарно едно општество за сите и ќе овозможиме целосна социјална инклузија на Ромите

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските сектори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска се обрати на отворањето на второто издание на меѓународниот „Реди самит“, во организација на здружението „Иницијатива за Економски Развој на Ромите – РЕДИ“. Во продолжение ви го праќаме неговото интегрално обраќање. „Денеска е Ден …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Продолжува трендот на намалување на потрошувачката на електрична енергија кај државните институции, во октомври остварена заштеда на струја од 33%

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата ја презентираше анализата за заштеда на електрична енергија во септември споредено со истиот месец минатата година од страна на сите органи на државната управа, државни институции и јавни претпријатија. Според анализата остварена е вкупна заштеда од 24% на потрошувачката на …

Прочитајте повеќе »

Димовски на владина седница треба да реферира за пасошот на Онишченко

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) Виктор Димовски на денешна затворена владина седница се очекува да даде извештај за случајот со давањето на македонско државјанство на контроверзниот Укранинец Олександер Онишченко. Премиерот Димитар Ковачевски претходно рече дека дека мора да се утврди одговорност за случајот со давањето на македонско државјанство …

Прочитајте повеќе »