Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ковачевски: Обновливите извори на енергија се иднината на регионот, инвестициите во зелената транзиција се клучни

Република Северна Македонија како земја од Западен Балкан која е насочена кон просперитет и развој, интензивно работи на обезбедување на енергетска стабилност и независност за што има донесено мерки и модели на краток, но и на подолг рок, но и нова Стратегија за инвестиции во зелена енергија. Ова го истакна …

Прочитајте повеќе »

Прилепските социјалдемократи побараа намалување на цената на водата

Прес-конференција на Филип Попоски, портпарол на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Општинската организација на СДСМ Прилеп, денеска до претседателот на Управниот одбор и до директорот на ЈКП „Водовод и канализација“, достави барање за свикување на итна седница на Управниот одбор, со цел носење на Одлуки за враќање на цените на …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Битиќи на Конференција за праведна транзиција: Праведната транзиција кон обновливи извори на енергија е свесен и совесен избор за секоја влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска преку видео врска се обрати на Конференцијата поврзана со праведната енергетска транзиција и како производството на енергија базирано на јаглен постепено ќе биде заменето со обновливи извори на енергија и капацитети за складирање на …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Целта на лажните закани за бомби е да се предизвика дестабилизација и несигурност

Заканите за поставени бомби во училишта се испраќаат во среда или четврток, а друга специфика е што се појавува во една смена. Ова се работите кои се анализираат овој период, изјави за ТВ 24 министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што тој информира, истрагата е комплексна. „Истрагата е комплексна …

Прочитајте повеќе »

Марш на незадоволство – студентите бараат подобар стандард

Тие бараат подобри услови во студентските домови, изземање на студентите од антикризните мерки, изедначување на стипендиите, подигнување на квалитетот на образованието и дигитализација. Студентите кои деновиве го кренаа гласот за заштита на студентскиот стандард и подобри услови за живот во домовите, денеска обединето излегуваат на марш со кој симболично ќе го одбележат …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска – врнежливо и ветровито

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, претежно претпладне. Уште од ноќта ќе дува претежно умерен ветер од југозападен до југоисточен правец. Максималната температура ќе се движи во интервалот од 12 до 18 степени.

Прочитајте повеќе »

Универзитетските собранија и „Студентски отпор“ со заеднички марш на Меѓународниот ден на студентите

По објавата на два паралелни марша што за утре ги најавија формалните студентски претставници од универзитетските студентски собранија и движењето „Студентски отпор“, двете страни вчеравечер соопштија дека сепак протестот ќе го одржат заедно по повод 17 ноември, Меѓународниот ден на студентите. „Оваа борба е заедничка и само сплотени заедно ќе успееме да …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Бун: Француската Република е со Северна Македонија и во следните етапи за остварување на европската цел

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со државна секретарка за Европа на Француската Република, Лоранс Бун, по што е одржана и заедничка прес-конференција. На прес-конференцијата, како и на средбата е испратена пораката дека денешната посета на државната секретарка за Европа Лоранс …

Прочитајте повеќе »