Македонија

Вести и новости од Македонија.

Маричиќ на прв билатерален скрининг состанок во Брисел

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ денеска ќе го предводи македонскиот преговарачки тим во Брисел на првиот состанок за билатералниот скрининг кој започнува со Поглавјето 5, „Јавни набавки“. Надлежна институција за ова поглавје е Министерството за финансии, односно Бирото за јавни набавки, а работната …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Имаме сознанија од каде доаѓаат мејловите за дојавите за бомби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски лажните дојави за бомби ги оцени како монструозен чин на хибридни закани. Според него, многу е важен брз и ефикасен одговор на државата со своите партнери. „Ние ги започнавме опсежно сите истраги во овој дел, вклучени се сите институции коишто се грижат за националната …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд

облачно

Денеска поради спуштање на постудена воздушна маса од север, ќе се задржи променливо облачно време. Претпладне по котлините ќе има појава на магла или ниска облачност, а ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен (над 60 км/час) ветер од северен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта …

Прочитајте повеќе »

Кривична пријава за тројца вработени во ЈСП, проневериле 28 милиони денари

За сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „затајување“ против тројца вработени во Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ денеска Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава, информираат од Финансиската полиција.  „Во период од 2017 година до 2021 година, спротивно на Меѓународните сметководствени стандарди број 7 и број 8, …

Прочитајте повеќе »

Во тек е пријавувањето за субвенционирана електрична енергија за прехранбениот сектор, училиштата и јавните комунални претпријатија

Портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа на денешната прес-конференција информираа за донесените одлуки и заклучоци од 100-та седница на Владата и одговараа на прашања од интерес на јавноста и медиумите. На прес-конференцијата се обрати и Виктор Андонов, соработник за енергетика, кој ги соопшти последните информации кои се однесуваат …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ и ССНМ апелираат за помош на новинарот Саше Димовски

Здружението на новинарите на македонија (ЗНМ) и Синдикатот на новинари и медиумски работници (ССНМ) упатија апел за помош на новинарот Саше Димовски. На Димовски му е ампутирана ногата, а за да му се помогне повторно да прооди потребни се пари за протези и за рехабилитација. Донациите може да се уплатат …

Прочитајте повеќе »

Грковска: За реформите во образованието да изградиме консензус, веќе немаме право на грешки

„Од квалитетот на образованието зависи капацитетот на човечкиот капитал што една држава го поседува. Едно општество може да оди напред само со квалитетен образовен систем, кој ќе продуцира кадри кои ќе бидат двигатели на позитивните општествени процеси“, оцени заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Реновираниот оддел за магнетна резонанца е влог во поефикасен здравствен систем за сите граѓани

Премиерот Димитар Ковачевски денеска заедно со министерот за здравство Беким Сали, директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов и амбасадорот на Италија во земјата Андреа Силвестри, ја посети Градската општа болница „8-ми Септември“ по повод нов дијагностички центар опремен со нови апарати за томографска магнетна резонанца со што се зголемува …

Прочитајте повеќе »