Макрон ќе ѝ испрати борбени авиони „Мираж“ на Украина

Макрон ќе ѝ испрати борбени авиони „Мираж“ на Украина

Пред средбата со Зеленски, францускиот претседател Емануел Макрон најави нова воена помош за Украина, вклучувајќи и борбени авиони „Мираж“. Освен тоа, во Франција ќе бидат обучувани 4500 украински војници.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

бајден

Бајден со сериозни намери да се откаже од кандидатурата за претседател

Претседателот се спротивстави на тие повици тврдејќи дека освоил милиони гласови во првичните трки во …