Мартин Попов: Скандалозни одлуки на Арсовска, за 10 дена менува директор и поставува разузнавач близок до ВМРО-ДПМНЕ

Прес-конференција на Мартин Попов, советник во Советот на Град Скопје

Почитувани,

Скандалозните одлуки на градоначлничката од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска продолжуваат на директна штета на граѓаните на Град Скопје.

За само десет дена, Арсовска го менува директорот на ЈП „Градски Паркинг“, кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Новиот директор на Јавното претпријатие Бојан Христовски е контраразузнавач, поранешен припадник на Управата за безбедност и контраразузнавање кој нема добиено безбедносен сертификат за да може да се префрли во Агенцијата за национална безбедност.

Неговиот татко пак, бил учесник на протестите и насилниот упад во Собранието на крвавиот четврток, на 27 април.

По ниту еден професионален критериум Христовски не е соодветно решение за да води јавно претпријатие, освен што е кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Дополнително, Аросовска со промената во период од 10 дена на директор, ги потврдува сомнежите дека поставува некомпетентни кадри на високи раководни позиции во градот.

За што Арсовска го има наградено Христовски со директорски ангажман?

Арсовска треба да излезе пред граѓаните и да одговори на овие прашања.

Почитувани,

Се што Арсовска направи во овие скоро три месеци од мандатот е на штета на граѓаните и на Градот.

Арсовска го прекина Бас рапид транзит системот, поништи оглас за вработување пожарникари, наместо бесплатен превоз, воведе нов поскап билет во ЈСП, во време на енергетска криза не предвиде ниту денар за антикризни мерки, ги остави скопјани сами да се снаоѓаат со поскапувањето на парното, а јавните претпријатија и установи и администрацијата на Град Скопје ги наполни со кадри од ВМРО-ДПМНЕ

Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ ниту можат ниту сакаат да работат за интересите на граѓаните.

Скопје и скопјани не заслужуваат градоначалничка која наместо решенија нуди само оправдувања за проблемите на граѓаните.

Прочитајте повеќе

СДСМ: Нови 37 милиони евра за локални патишта, инвестираме во инфраструктурата

Соопштение за јавност на СДСМ Собранието го усвои Законот со кој преку заем од Светска …