На Самитот на ЦЕИ во Загреб, протест против Орбан

Пред хотелот „Еспланада“ во Загреб, каде се одржува самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), на кој што учествуваат премиерите на Унгарија, Албанија, Словенија, Македонија и Романија, поголема група демонстранти организираа протест против унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Протестантите истакнаа транспаренти на кои пишуваше: „Депортирајте го Орбан, а не мигрантите“ и „Смрди на фашизам“.Од организацијата „ГОНГ“, која е дел од протестот, велат дека ги сакаат Европа и ЕУ во која еднакво важат сите човекови права, во кои еднакво важи владеење на правото и во која нема црни оази како Унгарија во која се загрозени темелните вредности.

Од вкупно 18 членки на ЦЕИ, во Загреб пристигнаа петмина премиери, додека останатите ги претставуваат амбасадори и делегации.

Прочитајте повеќе

Ковачевски на автопатската делница Демир Капија- Неготино

Ковачевски на автопатската делница Демир Капија- Неготино, дел од Коридорот 10: Вложуваме во безбедноста на граѓаните и ја поврзуваме државата со Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и …