Најмалку 23 загинати во торнадо во Алабама

Најмалку 23 лица, меѓу кои има и деца, загинаа во неделата во налетот на торнадо кој предизвика огромна штета во Алабама, на југот на САД.

Иако официјално беше потврдена смртта на 14 лица, со најава дека бројката ќе порасне, до сега билансот е 23 лица, иако и оваа бројка не е конечна.

Неколку лица се водат како исчезнати а некои од нив примени во болница со тешки повреди.

„Изгледаше како некој со голем нож да помина и да ја распарчи земјата“, изјавија властите по штетата предизвиката од торнадото.

Извор: ТВ 21

Прочитајте повеќе

загинати и повредени во железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 загинати и 650 повредени во страотна железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 луѓе ги загубиле животите, а 650 се повредени во страотна железничка несреќа во …