Дмитриј Муратов

Нобеловата награда за мир на Дмитриј Муратов продадена за рекордни 103,5 милиони долари

Нобеловата награда за мир што минатата година ја доби рускиот новинар Дмитриј Муратов е продадена на аукција за рекордни 103,5 милиони долари.

Целиот приход од продажбата ќе биде наменета за хуманитарниот одговор на УНИЦЕФ за украинските деца раселени од војната, објави Heritage Auctions, која ја спроведе продажбата со неидентификуван телефонски понудувач. Претходниот рекорд за медал за Нобеловата награда беше 4,76 милиони долари платен од понудувач во 2014 година за наградата освоена во 1962 година од Џејмс Вотсон, за ко-откривање на структурата на ДНК. Три години подоцна, семејството на неговиот соработник Френсис Крик, доби 2,27 милиони долари за неговиот медал. Муратов, кој помогна во основањето на независниот руски весник Новаја Газета, го стави на аукција својот медал за Нобеловата награда за да собере средства за да им помогне на милионите Украинци кои избегаа од земјата по инвазијата на Русија на 24 февруари.

Тој веќе објави дека паричната награда од 500.000 долари за Нобеловата награда ја донира во добротворни цели. Во интервју за АП, Муратов рече дека е особено загрижен за децата кои останале сираци поради конфликтот во Украина. „Сакаме да им ја вратиме иднината“, рече тој. Муратов ја сподели Нобеловата награда за мир за 2021 година со Марија Реса, која беше коосновач на Rappler, веб-страница за вести што ја критикува филипинската влада. Муратов беше главен уредник на весникот „Новаја газета“ кога беше затворен во март поради рестрикциите на Кремљ врз новинарите и јавното несогласување по руската инвазија на Украина.

Прочитајте повеќе

Пред решавањето за кандидатскиот статус, Украина повеќе стравува од засилување на руската офанзива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека Русија ќе ги засили своите напади врз Украина во …