Нови пониски цени за бензинот и нафтата

Нови пониски цени за бензинот и нафтата

Од полноќ се намалуваат цените на бензините за половина денар, а цената на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за денар, односно денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Со тоа, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по цена од 48,00 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 50,00 ден/лит.

Новата цена на дизелот ќе изнесува 45 денари за литар, додека малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство 33,50 ден/литар.

Цената на мазутот М-1 НС исто така е намалена за 0,921 ден/кг, што значи дека таа сега изнесува 17,970 ден/кг.

Прочитајте повеќе

полиција полицајци

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

Тие се сомничат дека на 04.07.2024 околу 23.00 часот на ул.„Даме Груев“ во Скопје, при …