Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

Анализа на Finance Think за влијанието на војната во Украина врз македонските фирми

Finance Think

Finance Think ја публикуваше студијата „Влијанието на кризата предизвикана од конфликтот во Украина врз фирмите во Северна Македонија: докази од микроанкета“. Линкот до целата анализа е овде. Целта на оваа студија беше да се процени влијанието на кризата предизвикана од конфликтот во Украина врз фирмите во Северна Македонија. Се потпиравме …

Прочитајте повеќе »

Министерство за финансии: Ги штитиме интересите на граѓаните, утврдени максимални трошоци за кредитите од финансиските друштва

Министерство за финансии

Законското решение, кое го подготви Министерството за финансии, а е во насока на поголема заштита на граѓаните кои ги користат услугите на финансиските друштва доби зелено светло во Собранието на РС Македонија. Со Законот се обезбедува значително поголема заштита на граѓаните корисници на услугите на финансиските друштва и зголемување на …

Прочитајте повеќе »

Ако почетната плата на наставник е 29.258 денари, од септември ќе биде 32.183

пари плата пензии

За прв пат после 24 години, вработените во образование ќе почнат да добиваат регрес за годишен одмор Септемвриската плата за наставниците и стручните соработници од септември ќе биде повисока за 10 отсто. Тоа значи дека ако почетната плата на наставник во основно образование, која сега изнесува точно 29.258 денари, од …

Прочитајте повеќе »

Расте довербата на бизнисот во институциите, годинава рекордни 432 апликации на компании за поддршка на инвестиции

Соопштение за јавност на Владата на РСМ Денеска се одржа тематска седница на Владата на Република Северна Македонија за договорите на компании за државна поддршка по Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Оваа година има рекорден број на апликации од компании, што значи дека расне довербата на бизнисот во институциите. …

Прочитајте повеќе »

Владата и синдикатите постигнаа договор, од септември 10% повисоки плати и нова Методологија за пресметка на плати во јавниот сектор

Владата и синдикатите по успешните преговори и отворен дијалог, дојдоа до заедничко решение кое трајно ќе го реши прашањето за платите на вработените во јавниот сектор. На вчерашниот работен состанок, двете страни договорија 10% раст на платите од септември 2023, како и исплата на регрес за годишен одмор за 2023 …

Прочитајте повеќе »

Државата ги „опари“ партиите

Политичките партии ги добија парите од државниот буџет. Најмногу земаа три најголеми партии кои освоија и најмногу гласови на последните избори, ВМРО ДПМНЕ – 1. 491. 000 евра, СДСМ – 1. 323.000 евра и ДУИ – 677.800 евра. Законот со кој им следува 0,10% од годишниот буџет нема да се …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: Семејството на МојДДВ брои близу 540 илјади корисници и се зголемува

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во интервју за агенцијата „Марили“ истакна дека интересот и бројот на корисници за МојДДВ, постојано расте, а со тоа расте и сумата за исплата на средства. Во моментов, семејството на МојДДВ брои близу 540.000 корисници. И таа бројка постојано се зголемува, а со тоа …

Прочитајте повеќе »

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, а економијата во позитивна зона

пари пензии плати

Пониска стапка на раст на БДП се предвидува и в година. Наместо сегашната од 4,1 отсто, се прогнозира економски раст од 4 отсто, пишува Порталб Инфлацијата ќе биде едноцифрена, но повисока во однос на претходните проценки за годинава. Економијата ќе остане во позитивна зона, но со пониска стапка на раст …

Прочитајте повеќе »