Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

Заев: Прагот за прогресивниот данок е одбран внимателно, нема да отстапиме

Заев: Прагот за прогресивниот данок е одбран внимателно, нема да отстапиме

Премиерот Зоран Заев, во однос на прогресивниот данок, денеска рече дека Владата нема да отстапи, бидејќи еднаш веќе направиле отстапки. – Ние ја направивме нашата отстапка. Од 1.000 евра отстапивме на 1.500 евра. Уште еднаш напоменувам, имаме работно-активни или приматели на приход помеѓу 900.000 и еден милион граѓани. Се работи за …

Прочитајте повеќе »

Членството во НАТО е тест за македонскиот БДП

Членството во НАТО е тест за македонскиот БДП

Какви економски придобивки можат да очекуваат македонските граѓани од евентуално зачленување на нашата земја во НАТО, колку пари потроши Македонија за модернизација на АРМ и воведување на НАТО-стандардите во изминативе години и колку ќе троши во иднина се прашања што заслужуваат внимание со оглед на тоа што на референдумот закажан …

Прочитајте повеќе »

70 милиони евра од Светска банка за подобри локални патишта

70 милиони евра од Светска банка за подобри локални патишта

За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка, истакна денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на потпишувањето на договорите за финансирање на општинска инфраструктура преку Проектот за подобрување на општинските услуги. –  Станува збор за средства од …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Мајската плата поголема за 7,1% од истиот месец лани

Влада на РМ: Мајската плата поголема за 7,1% од истиот месец лани

Како што се нагласува во последното соопштени на Владата на Република Македонија, растот на платите е, и останува нејзин приоритет. Просечната нето плата во месец мај порасна за 7,1% во однос на истиот месец претходната година. Таа сега изнесува 24.509 денари и е повисока за 1.600 денари на годишно ниво. Растот …

Прочитајте повеќе »

ЕЛЕМ продаде нови вишоци на електрична енергија за околу 2 милиони евра

ЕЛЕМ продаде нови вишоци на електрична енергија за околу 2 милиони евра

ЕЛЕМ на 4 јули продаде вишоци електрична енергија во количина од 35.400 мегават-часови, за вкупна сума од 2.079.000 евра, информираше денеска директорот за производство на ЕЛЕМ, Благојче Трповски. Просечната цена која била постигната изнесувала 58.73 eвра за мегават-час. – Сакам да нагласам дека ова е четврта аукција за продажба на електрична енергија …

Прочитајте повеќе »

РСС: Во Македонија во последните осум години отворени 103.000 нови работни места

РСС: Во Македонија во последните осум години отворени 103.000 нови работни места

Западен Балкан се враќа на патеките на порастот, бидејќи во земјите во регионот од 2010 досега се создадени 600.000 работни места,  (од кои дури 103.000 во Македонија!), а во работната сила во регионот се влезени дополнителни половина милион високообразувани луѓе, велат од Регионалниот совет за соработка (РСС). Во Македонија во последните осум …

Прочитајте повеќе »

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

Барајќи нови можности за проширување на пазарите, Витаминка своите производи ги изложи на најважното случување во прехранбената индустрија, саемот СИАЛ, во Кина. На трите саемски дена, исполнети со бројни случувања во насока на унапредување на продажбата и презентацијата, Витаминка уште еднаш успеа да се претстави со квалитет, препознатливост и идентитет …

Прочитајте повеќе »

Иванов ја предложил Анита Ангеловска – Бежоска за нов гувернер на Народна банка

Иванов ја предложил Анита Ангеловска – Бежоска за нов гувернер на Народна банка

Откако Димитар Богов ја повлече кандидатурата за гувернер, претседателот Ѓорге Иванов ја предложил вицегувернерката Анита Ангеловска – Бежоска за нов гувернер на Народната банка и предлогот го доставил до Собранието, потврдија од кабинетот на Иванов за МИА. Претседателот Иванов смета дека актуелната вицегувернерка, Анита Ангеловска-Бежоска, која доаѓа од редот на …

Прочитајте повеќе »