Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Костадинов: Се укина дополнителната акциза за горива, го штитиме стандардот на граѓаните

Костадинов: Се укина дополнителната акциза за горива, го штитиме стандардот на граѓаните

Прес-конференција, Костадин Костадинов портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани граѓани, почитувани новинари, СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани. Сe укина дополнителната акциза на дизел горивото со што граѓаните ќе плаќаат два денари пониска цена. Целта на оваа мерка е да се заштити стандардот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Рекордна исплата на финансиска помош за аграрот и руралниот развој

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Како одговорна, водечка партија, остануваме целосно посветени на навремена, директна помош и поддршка за земјоделството како клучна стопанска гранка во нашата држава. За таа цел, од стартот на годината исплатени се речиси 4,4 милијарди денари или над 71, 5 милиони евра финансиска поддршка за земјоделците. …

Прочитајте повеќе »

Форум на жени на СДСМ Прилеп: Поетско-музички рецитал во чест на Блаже Конески

Форум на жени на СДСМ Прилеп: Поетско-музички рецитал во чест на Блаже Конески

По повод 100-годишнината од раѓањето на поетот, прозаист, книжевен историчар, филолог и кодификатор на македонскиот литературен јазик, академик Блаже Конески, Форумот на жени на Општинската организација на СДСМ од Прилеп организираше пригоден настан пред неговата родна куќа во Небрегово. Претседателката на Форумот на жени на ОО на СДСМ Прилеп, Петра …

Прочитајте повеќе »

Социјалната заштита за нас останува врвен приоритет, ја намалуваме старосната граница и го зголемуваме опфатот на деца кои добиваат лична асистенција

СДСМ лого

Соопштение за јавност СДСМ останува целосно посветена на вистинска грижа за најранливите категории и унапредување на системот за социјална заштита. Усвоени се измените на Законот за социјална заштита, со кои границата за лична асистенција се спушта од18 на 6 години. Личен асистент ќе може да добие секое дете со веќе …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: ДДВ за струја намалено од 18 на 5 отсто, грижата за граѓаните продолжува

Костадинов: ДДВ за струја намалено од 18 на 5 отсто, грижата за граѓаните продолжува

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани граѓани, почитувани новинари, СДСМ останува посветена на интересите на граѓаните и носи решенија кои обезбедуваат унапредување на животниот стандард. Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера ги усвои измените и дополнувањата на Законот за додадена вредност, со што ДДВ за електрична енергија …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ нема промени, тоа е партија заглавена во режимско криминалната матрица

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски е човек кој нема капацитет да понуди нови политики, ниту пак некаков нов концепт. Тој е опкружен со лица од режимот кои биле и ќе останат на спротивната страна од правдата и одговорноста. Еден од нив е и Игор Јанушев, сегашен пратеник, а …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Како најнеуспешен директор на ЕСМ, Мицкоски треба да молчи на тема енергетика

СДСМ: Како најнеуспешен директор на ЕСМ, Мицкоски треба да молчи на тема енергетика

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски ќе остане запаметен како најнеуспешен директор на Електрани на Северна Македонија (поранешно ЕЛЕМ) и затоа најдобро му е да молчи на тема енергетика. Имаше можност Мицкоски и како директор и како советник за енергетика на Никола Груевски да направи многу на тема енергетика, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Објавени првите 30 кандидати за градоначалници, излегуваме со најдобрата понуда за секоја општина

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ И на овие локални избори, исто како и на претходните, СДСМ заедно со граѓаните ја креира најдобрата програмска и кадровска понуда за секоја општина. По спроведените испитувања на јавното мислење, анализите и истражувањата, консултациите со членството, Извршниот одбор на синоќешната седница ги дефинираше првите 30 …

Прочитајте повеќе »