Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Златко Ристески, екс директорот на „Комуналец“ од фирмата незаконски подигнал 90.000 евра

Прес конференција на Елена Ташкоска, советник од редовите на ОО на СДСМ Прилеп: Она што долго време го тврдевме, дека функционерите од претходната локална власт во Прилеп на чело со екс градоначалникот Марјан Ристески и ВМРО-ДПМНЕ вршеле невидени злоупотреби на парите од граѓаните, се потврдува на секој чекор. Информациите кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Над 1000 социјално ранливи семејства од општина Прилеп, добиваат субвенции за сметките за вода

Александар Китаноски – Советник Почитувани, Грижата за граѓаните, е врвен приоритет на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Во таа насока се и активностите кои ги презема локалната самоуправа и градоначалникот Илија Јованоски, како и одлуките кои на последната седница ги донесе Советот на општина Прилеп. Покрај одлуката за доделување на средства …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Интензивно се асфалтираат улици во населбата „Гоце Делчев“

Филип Попоски – Порпарол на ОО СДСМ Прилеп Почитувани, Општинската власт предводена од СДСМ и градоначалникот Илија Јованоски, се целосно фокусирани на развој и уредување на инфраструктурата во Општина Прилеп. Во изминатиот и тековниот период се одвиваат серија на интензивни градежни активности за подобрување на патната мрежа во општината. Се …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Со криминалци и осуденици на партиски функции, ВМРО-ДПМНЕ останува деструктивна партија

Соопштение за јавност Почитувани, Партијата која за претседател на централната партиска Комисија за локална самоуправа го поставува осудениот екс градоначалник на Општина Прилеп, Марјан Ристески, нема кредибилитет да зборува за криминал, чесност и одговорност. Се’ додека хидро – Мицкоски, е опкружен со криминалци и осуденици, на кои им ги доверува …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Именувани 40 претседатели на општински организации

Согласно статутарните овластувања, претседателот на СДСМ Зоран Заев назначи нови 40 претседатели на Општински организации на партијата. Новоименувани претседатели на Општински организации се: 1. Марко Ѓоргиоски – ОО Гази Баба 2. Златко Ќурчиевски – ОО Битола 3. Јане Трајков -ОО Неготино 4. Борче Минов – ОО Босилово 5. Драгољуб Филиповски …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Димовски да одговори за неговото учество во бизнисот со хидроцентрали со Мицкоски

Реакција на СДСМ на пресот на Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ и Димитар Димовски, од белиот дворец, од симболот за криминалот и корупцијата денеска требаше да се извинат за безобразниот начин на одбрана на криминалот, да се повлечат и да повикаат на одговороност во сопствените редови. Да биде лицемерието на …

Прочитајте повеќе »

Избран новиот состав на Извршниот одбор на СДСМ

На седницата на Централниот одбор на СДСМ која се одржува во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид, избран е новиот состав на Извршниот одбор, кој ќе биде намален во однос на претходниот и ќе брои 16 членови.Во новиот состав на Извршниот одбор влегоа Фросина Ременски, Благојче Бочварски, Рената Десковска, Костадин Костадинов, …

Прочитајте повеќе »

Новото раководство на СДСМ ќе се бира денеска во Охрид

Денеска со почеток во 16 часот, во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа на партијата, напредокот на државата, а се очекува и заокружување на внатрепартиските …

Прочитајте повеќе »