Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Стевананџија се заканува кон граѓани со бесилки, оставка затоа што не е достоен да ја извршува пратеничката функција

Соопштение на СДСМ: Нервозата во белиот дворец кулминира, нема спас за криминалците. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија на социјалната мрежа Твитер во комуникација со граѓаните, се заканува со бесилки и шири говор на омраза, што е скандалозно и недозволиво за човек што треба да ги претставува граѓаните во Собранието. Срамно …

Прочитајте повеќе »

Младите прилепски социјалдемократи со донација од книги по повод Меѓународниот ден на младите

По повод Меѓународниот ден на младите, 12.Август, денеска Локалниот клуб на Социјалдемократската младина од Прилеп, под мотото „Подари книга-подари образование“ донираше 80 книги во ООУ „Рампо Левката“. „Трансформацијата на образованието, годинава е високо поставена тема на агендата на Обединетите нации, па во тој правец младите социјалдемократи од Прилеп беа дел …

Прочитајте повеќе »

Младите активисти од СДММ – Прилеп, денеска даруваа крв

Александар Ѓорѓиоски – ЛК СДММ Прилеп Почитувани граѓани, Локалниот клуб на Социјалдемократската младина на Македонија од Прилеп, во соработка со Општинската организација на Црвен крст од Прилеп, денеска организира хуманитарна крводарителска акција, која ја спроведуваме под мотототo „Дарувај крв – спаси живот“. За нас хуманоста и солидарноста се највисоките принципи …

Прочитајте повеќе »

Крводарителска акција на ЛК на СДММ – Прилеп

Во организација на Локалниот клуб на СДММ Прилеп, денеска во просториите на Општинската организација на СДСМ, се одржа крводарителска акција. Во интегрална форма ја пренесуваме изјавата која по тој повод ја даде претседателот на ЛК на СДММ, Александар Ѓорѓиоски:  Локалниот клуб на Социјалдемократската младина на Македонија од Прилеп, во соработка …

Прочитајте повеќе »

Младите социјалдемократи делеа флаширана вода за пиење во центарот на Прилеп

Поради високите температури кои изминативе денови ја зафатија државата, денеска младите активисти од Локалниот клуб на Социјалдемократската младина од Прилеп, спроведоа акција за делење флаширана вода за пиење на случајни поминувачи во центарот на градот. На повеќе локации во централното градско подрачје, младите им делеа вода на граѓаните кои ги …

Прочитајте повеќе »

Кети Смилеска: Ја исправаме долгогодишната неправда кон вработените од „Еурокомпозит“

Прес конференција на Кети Смилеска, пратеничка на СДСМ: Почитувани, Владата предводена од СДСМ го слуша гласот на граѓаните и ги решава нивните проблеми. Се решава долгогодишниот проблем со прилепската фабрика во државна сопственост „11. Октомври – Еурокомпoзит“, којшто претходната власт на чело со Груевски и ВМРО-ДПМНЕ свесно го игнорираше. Владата …

Прочитајте повеќе »

Шахпаска: Зборот важи, укинати се квотите за лекови во аптеките во туристички региони

Прес конференција, Јагода Шахпаска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Зборот важи! Започнува реализација на уште едно клучно ветување, важно за граѓаните. Од денеска, се укинуваат квотите на лекови за месец август во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, нашите туристички места, каде во периодот е зголемена фреквенцијата …

Прочитајте повеќе »

Смилеска: Наместо да оди во Будимпешта, Мицкоски да ги каже одговорите кои јавноста од него ги бара

Прес конференција на Кети Смилеска, пратеник на СДСМ: Почитувани, Христијан Мицкоски единаесетти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“? …

Прочитајте повеќе »