Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Стево Пендаровски е победник во првиот изборен круг, продолжуваме заедно напред

Прес конференција на Миле Талевски, претседател на ОО СДСМ Прилеп: Почитувани, На слободни, фер и демократски избори, победник во првиот изборен круг на претседателските избори е Стево Пендаровски. Граѓаните на Прилеп гласаа мирно и достоинствено. Им благодариме на сите граѓани кои го избраа Стево Пендаровски, но и на сите кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Во недела, достоинствено и масовно го заокружуваме бројот 3, за Стево Пендаровски и европска иднина

Миле Талевски – Претседател на ОО СДСМ – Прилеп Почитувани граѓани на општина Прилеп, На 21 април и 5 мај сите заедно одлучуваме за нашата иднина. Во овие историски важни моменти за сите нас, за државата, за идните генерации и поколенија, сите ние кои имаме право на глас, повикани сме …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Осудени насилници и криминалци стојат зад Сиљановска, затоа не го осуди насилството од 27 април

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Сиљановска е поддржана од насилници, осудени за насилствата за 27 април. Меѓу поддржувачите на Сиљановска е и Игор Југ, познат на јавноста како еден од осудениците, осудени за настаните од 27 април за терористичко …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Задграничниот комитет од Будимпешта, се’ уште ги крои политиките на ВМРО-ДПМНЕ

Реакција на ОО на СДСМ Прилеп на пресот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ:  Тоа што Груевски го пишува по социјалните мрежи од скапите хотели во Будимпшта, младите од ВМРО-ДПМНЕ денеска го читаат на прес конференција. Повеќе од јасно е дека задграничниот комитет од Будимпешта се’ уште ги крои политиките на ВМРО-ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Сиљановска не знае колку војници има Армијата, а сака да биде Врховен командант

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: Гордана Сиљановска покажа дека не си го познава народот, бега од граѓаните, не ја почитува ниту јавноста, ниту новинарите. Покрај ова, Сиљановска покажува дека не ги познава клучните прашања под директна надлежност на Претседателот на државата. Сиљановска сака да стане …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Сиљановска лажно зборува за правда, се слика со лица осудени за изборни нерегуларности

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: Денеска уште еднаш потврдуваме дека Сиљановска е неискрена и нечесна пред граѓаните Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Сиљановска, напразно зборува за правда кога поддржана од партија чиј почесен претседател е осуден криминалец во бегство. Сиљановска напразно зборува за правда и …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска од Делчево: Гласот за Стево, е глас за нашата држава да оди напред

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска беше во посета на Делчево и населеното место Тработивиште. На средбите со младите во Делчево  се разговараше за актуелната состојба во државата, престојните претседателски избори и можностите кои се отвораат со интеграција на земјава во НАТО и ЕУ. Глас за Стево Пендаровски е глас …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Граѓаните ги препознаваат лагите на Мицкоски и Сиљановска, продолжената рака на Груевски

 Реакција на ОО СДСМ-Прилеп на пресот на ОК ВМРО-ДПМНЕ: Свесни за фијаското и очајната посетеност на локалниот и централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп и Скопје, дури после три дена од Општинскиот комитет собраа храброст да изустат некој збор и повторно лажат. Повеќе од јасно е дека прилепчани одбиваат да …

Прочитајте повеќе »