Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Заев сработи датум за преговори, најпозитивен Извештај и тоа е признаено од сите

Реакција на СДСМ на изнесените ставови на Христијан Мицкоски: Цели 11 години нашата татковина беше заробена и заглавена од режимот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, далеку од ЕУ и НАТО. Тоа е истиот Никола Груевски чив советник беше Христијан Мицкоски, денеска се уште негов шеф. Ниту датум, ниту реформи, ниту …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Извештајот на ОН го потврдува економскиот напредок – Северна Македонија со најголем раст на инвестициите од 260%

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ:  Почитувани граѓани, Вистинските економки политики и напредокот кон ЕУ и НАТО позитивно влијаат врз развојот на економијата. Тоа го потврдуваат и меѓународни организации со нивните економски извештаи и анализи. „Извештајот за инвестициите во светот 2019″ на Конференцијата на Обединетените нации …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Во подготовка и спроведување на пописот вклучена е и Евростат

Реакција на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис. Цели 11 години на власт ВМРО ДПМНЕ не …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Најпозитивниот извештај досега значи и мотив за уште поголеми вложувања во европската иднина на земјава

Соопштение на СДСМ: Најпозитивниот  извештај за напредокот од Европската комисија и безусловната  препорака за почеток на преговорите со ЕУ е едно големо признание  за досегашните заложби на Владата предводена од СДСМ , поддржани од  граѓаните на нашата татковина. Од  „заробена држава“ за само 2 години со процесот на реформи Северна …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ го бранат насилството од 27 април, насилниците и осомничените организатори

Реакција на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да повика на одговорност, правда и правичност Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се ставаат во заштита на насилниците и осомничените организатори на насилството од 27 април. Исто како неговиот ментор, Никола Груевски, и Христијан Мицкоски го брани насилството на 27-ми април. Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Државата пропаѓаше 11 години додека ВМРО-ДПМНЕ се богатеше

Реакција на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: Државата пропаѓаше 11 години поради криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Додека ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се богатеа, а парите ги трошеа на криминални тендери, барок и споменици, граѓаните тонеа во долгови и сиомаштија. Денес, ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо освен деструкција, лицемерие и лажни вести кои се единствен начин на нивно делување. ВМРО-ДПМНЕ не може да …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Социјалната реформа ги унапредува правата на лицата со попреченост

Соопштение за јавност на СДСМ: Со новата социјална реформа, која е веќе  усвоена во Собранието, градиме систем кој го унапредува животот на лица со попреченост и нивните семејства. За прв пат, се обезбедува надоместок за лица со тешка и длабока интелектуална попреченост во износ од 7.204 денари месечно, а предвидени …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Пораката од граѓаните ја примивме со сериозност, следуваат седница на ЦО и нови промени

Изјава за медиуми на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: Почитувани граѓани, Дозволете на почетокот да ви го честитам 24 мај Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј и денот на словенската писменост и култура. Промените се тука, видливи и конкретни, пред очите на сите граѓани и пред целата …

Прочитајте повеќе »