Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Над 26 милиони евра завршија кај 309.000 граѓани кои добија платежни картички, следува четвртиот пакет антикризни мерки за справување со последиците од коронавирусот

СДСМ лого

Соопштение за јавност Владата предводена од СДСМ презеде ефикасни и навремени мерки за полесно справување со економските последици предизвикани од коронавирусот и покажа дека се грижи за секој еден граѓанин, а истовремено креира и развојна економија со цел успешно справување со кризата. Само преку мерката “купувам домашно”, 26.8 милиони евра …

Прочитајте повеќе »

Вело Марковски јавно ги поткопуваше мерките за заштита од ковид 19 и ширеше страв во јавноста

Вело Марковски јавно ги поткопуваше мерките за заштита од ковид 19 и ширеше страв во јавноста

Изјава за медиуми, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Таканаречените промени во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ не се ништо освен уште еден очаен обид на Христијан Мицкоски да ја спаси својата фотелја во белиот дворец. Во тоа му помага и неговиот ментор, избеганиот осуден криминалец во Будимпешта, …

Прочитајте повеќе »

Просечната плата во јули е зголемена за 8,5 отсто, со политиките и мерките на СДСМ продолжува трендот на раст на платите

Просечната плата во јули е зголемена за 8,5 отсто, со политиките и мерките на СДСМ продолжува трендот на раст на платите

Соопштение за јавност Политиките на СДСМ во интерес на граѓаните и на стопанството, како и ефикасните и навремени антикризни мерки на Владата предводена од СДСМ и во време на пандемија доведоа до раст на просечната плата во Република Северна Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Градиме ред, правда и дисциплина – секој што се огрешил пред законот, ќе се соочи со него

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ Ред, правда и дисциплина, градење силна, независна правна држава и неселективно владеење на правото се врвните приоритети на Владата предводена од СДСМ во новиот мандат. СДСМ е посветена на градење општество во кое владее слободата, еднаквоста и правдата, општество во кое граѓаните се чувствуваат безбедни …

Прочитајте повеќе »

Спасовски на Летната школа за женски активизам: Предводници сме на концептот 50-50 застапеност

Спасовски на Летната школа за женски активизам: Предводници сме на концептот 50-50 застапеност

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, учествуваше на Летната школа за женски активизам, во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во своето обраќање, Спасовски истакна дека СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените и тоа досега е покажано низ …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Уште една спорна кампања и сомнително рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ, ништо не се менува во опозициската партија

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ: Отворената истрага и сомневањата за неправилности во изборното рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажува дека во оваа партија ништо не променето. Јавно објавени информации говорат дека стотици илјади евра, пари од Буџетот, пари на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ потрошила за изборно рекламирање кај непознати интернет портали, без …

Прочитајте повеќе »

Уште една спорна кампања и сомнително рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ, ништо не се менува во опозициската партија

СДСМ лого

Соопштение за јавност Отворената истрага и сомневањата за неправилности во изборното рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажува дека во оваа партија ништо не променето. Јавно објавени информации говорат дека стотици илјади евра, пари од Буџетот, пари на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ потрошила за изборно рекламирање кај непознати интернет портали, без импресум и …

Прочитајте повеќе »

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство

Соопштение за јавност Прашање: Какви се реакциите на вашата партија во однос на меморандумот за којшто вчера слушна јавноста од страна на официјална Софија, којшто е испратен до останатите земји членки, за услови за да го наречеме процес на Македонија, дали тоа ќе ги наруши меѓусоседските односи и Договорот којшто …

Прочитајте повеќе »