Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Платите на вработените во градинките покачени до 5.744 денари

СДСМ Прилеп: Платите на вработените во градинките покачени до 5.744 денари

Прес конференција на Гордана Бошкоска, член на Комисија за труд и социјална политика при ОО СДСМ Прилеп: Почитувани, Со посветено и одговорно работење, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за само две и пол години владеење го унапреди системот на детска заштита и драстично ги зголеми платите на вработените во градинките. Само …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Одбраната на криминалот во сопствените редови, за ВМРО-ДПМНЕ е поважна од судските реформи

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото. Недвосмислена потврда за тоа е јавно изнесениот став на Христијан Мицковски во однос на Законот за јавно обвинителство со …

Прочитајте повеќе »

Заев: Со укинување на Преспанскиот договор, ВМРО-ДПМНЕ сака да нè врати 25 години назад

Заев: Со укинување на Преспанскиот договор, ВМРО-ДПМНЕ сака да нè врати 25 години назад

Прес конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Почитувани граѓани,   Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на Договорот од Преспа. ВМРО-ДПМНЕ сака да го укинува Договорот кој не донесе до полноправно членство во НАТО и на чекор …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Вработените во образованието добиваат повисоки плати за 21 отсто

СДСМ Прилеп: Вработените во образованието добиваат повисоки плати за 21 отсто

Прес конференција на Гордана Макалоска, член на надзорен одбор на ОО СДСМ – Прилеп: Почитувани, СДСМ го исполни дадениот збор пред просветните работници и ги зголеми платите во образованието. Само за две и пол години власт на СДСМ, вработените во основното, средното, високото образование и во науката, добија вкупно покачување …

Прочитајте повеќе »

Коста Петров: СДСМ за 2.5 години донесе многу храбри одлуки

Коста Петров: СДСМ за 2.5 години донесе многу храбри одлуки

Обраќање на Коста Петров, потпретседател на СДСМ: Почитувани граѓани, Во последните две и пол години СДСМ донесе многу храбри одлуки чии резултати се веќе видливи. Влезот во НАТО е веќе извесен, зголемени се пензиите, имаме константен раст на просечната плата, минималната плата ја зголемивме за речиси 60 проценти а субвенционирањето …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Трипуновски на дело покажа што значи враќање на режимот

СДСМ: Трипуновски на дело покажа што значи враќање на режимот

Соопштение за јавност на СДСМ: Со упадот во подрачната единица на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство од страна на дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски граѓаните на дело видоа што значи враќање на режимот. Однесувањето на Трипуновски е класично режимско однесување кое потсети на времињата на груевизмот кога ВМРО-ДПМНЕ ја …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Социјалната помош зголемена за 300 отсто, се грижиме за граѓаните со социјален ризик

СДСМ Прилеп: Социјалната помош зголемена за 300 отсто, се грижиме за граѓаните со социјален ризик

Прес конференција на Нела Јездиќ, Комисија за труд и социјална политика на ОО СДСМ-Прилеп: Почитувани, Резултатите од темелните реформи на системот за социјална заштита, кои во изминатите две и пол години ги спроведе власта на СДСМ, директно ги чувствуваат над 120.000 наши граѓани, кои се наоѓаат во социјален ризик. Социјалната …

Прочитајте повеќе »

Калеска-Ванчева: Со новиот Закон за извршување, целосно се изземаат социјалните категории

Калеска-Ванчева: Со новиот Закон за извршување, целосно се изземаат социјалните категории

Прес конференција на Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка на СДСМ:   Почитувани,   СДСМ продолжува со реализацијата на одговорните политики кои обезбедуваат подобар животен стандард за граѓаните. На вчерашната собраниска седница парламентарното мнозинство, на предлог на Владата предводена од СДСМ, ги изгласа измените на Законот за извршување кои се особено во …

Прочитајте повеќе »