Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Македонскиот јазик во ЕУ!

Соопштение за јавност на СДСМ Македонскиот јазик одекна во ЕУ, на официјалните канали на Унијата, можеше да се избере опцијата за македонски јазик а беше вклучен и на ТВ сервисот на Европската Унија EbS (Europe by Satellite). Денеска за време на меѓувладината седница гледачите на овој сервис во опцијата јазици …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Објавен е Протоколот, сите лаги на Мицкоски паднаа во вода, во ЕУ со чист македонски јазик

Сдсм знаме

Прес-конференција на Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, Сите лаги на Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ и Левица потонаа во вода! Вчера и јавно се објави Протоколот и сега е јасно како бел ден, се’ што кажаа излажаа. Се докажа она што постојано го тврдевме, македонскиот јазик во ЕУ влегува со …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пиштолџиите се дел од крвавото сценарио на Мицкоски, Ковачки и Таравари и ниедна лага тоа не може да го сокрие

СДСМ

Соопштение за јавност Ниту една лага од Белиот дворец не може да го сокрие фактот дека ВМРО-ДПМНЕ и структури на Алијанса за Албанците од Скопје блиска до Арбен Таравари создаваа крвави сценарија за меѓуетнички инциденти Сите пиштолџии лица кои вперуваа и пукаа со пиштоли во Скопје се пронајдени и се …

Прочитајте повеќе »

Митрески: Предлог заклучоци на СДСМ за заштита на јазичните и идентитетски посебности на македонскиот народ и спроведување на процесот на преговори со ЕУ

Јован митрески сдсм

Изјава за медиуми, Јован Митрески, координатор на пратеничка група на СДСМ и коалицијата Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Водејќи се од врвните национални и државни интереси, стратешката определба зе членство во ЕУ со целосно заштитен македонски јазик, идентитет и посебност, Пратеничката група на СДСМ, поддржана од пратениците од владејачкото мнозинство, предлага …

Прочитајте повеќе »

Талевски: Мицкоски ја понижи сопствената земја, на Конгрес на ЕПП претставена со кратенка од регистерска табличка

Миле Талевски

Прес-конференција, Миле Талевски, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Мицковски и ВМРО ДПМНЕ станаа синоним за блокади, деструкции, бојкоти, прават се за да не оди земјата напред, да не стане дел од ЕУ. Режираат насилни протести со нивниот антиевропски парнтер Левица, создаваат етнички тензии и ги лажат граѓаните. Тоа …

Прочитајте повеќе »

Каевски: Очекуваме силна поддршка од Собранието и од пратеници на опозицијата за продолжување на европскиот пат

Каевски

Одговор на новинарско прашање, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Прашање: Кога сте подготвени повторно да седнете на заедничка маса со опозицијата преку работните групи за усогласување на заклучоци за францускиот предлог ? Што од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ не е прифатливо или прифатливо за вас како СДСМ? Дали сте …

Прочитајте повеќе »

Каевски: Проруски инсталации на насилните протести на антиевропската коалиција на Мицкоски и Апасиев, која е улогата на Ковачки?

Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ

Пресконференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Антиевропската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, со насилни протести и крвави сценарија дејствуваат против интеграцијата на државата во ЕУ. Педесетина повредени полицајци, фрлање на запаливи течности кон полицијата, обиди за исценирано крваво сценарио за меѓуетнички инциденти е епилогот …

Прочитајте повеќе »

Со насилни протести Мицкоски и проруската инсталација Апасиев работат против ЕУ

насилни протести Мицкоски крваво сценарио

Соопштение за јавност Христијан Мицкоски заедно со неговиот партнер, проруската инсталација Димитар Апасиев со насилни протести и крвави сценарија работат против интеграцијата во ЕУ. Минатата недела јавноста виде како членови на ВМРО-ДПМНЕ и Левица каменуваа полицајци, фрлаа молотив коктели, ширеа омраза преку обиди за крвави сценарија и оштетуваа објекти на …

Прочитајте повеќе »