Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Кузеска: Мицкоски го руши македонскиот јазик, срамно тврди дека е кодификуван 1977 година

Кузеска: Мицкоски го руши македонскиот јазик

Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми Христијан Мицкоски оди по странски телевизии и го руши македонскиот јазик, со срамни тврдења дека нашиот македонски јазик бил кодификуван во 1977 година. Македонскиот народен јазик постоел, постои и ќе постои се додека има Македонци кои го говорат својот мајчин …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и Апасиев се кријат дека се организатори на насилните протести

СДСМ лого

Соопштение за јавност Веќе 7 дена Мицкоски и Апасиев се кријат дека се организатори на насилните протести, со кои сакаат да предизвикаат тензии во државата. Антиевропската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, помогната од Алијанса за Албанците се обиде среде Скопје да испровоцира меѓуетнички конфликт од огромни размери. Инциденти и обид …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците околу информацијата за европскиот предлог

Прес-конференција на Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци согласно собраниските процедури за овој европски предлог. Сите политички партии, сите …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Насилството го покажа вистинското лице на анти европската коалицијата ВМРО ДПМНЕ – Левица

СДСМ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Протестот е уставно и демократско право. Но, насилството и сликите коишто вчера ги видовме, повредени полицајци, насилници со качулки на виделина ја покажа вистинската цел на деструкцивната анти-европска коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и Левица. СДСМ најостро го осудва насилството и обидот преку деструкции …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Осуда за инцидентите и насилството на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Соопштение за јавност на СДСМ Силно го осудуваме насилството и инцидентите што вечерва се случуваат на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица пред објектите на Владата и Собранието. Вечерва јавноста виде очаен обид за повторување на упадот од 27 април 2017 од страна на политички партии кои не и мислат …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Анти ЕУ коалиција, тоа што Мицкоски го мисли го кажува Апасиев

Прес-конференција на Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се истурените ликови на анти НАТО и анти ЕУ коалицијата. Она што Мицкоски го мисли го кажува Апасиев, она што Мицкоски го нарачува Апасиев го одработува. Мицкоски и проруската инсталација Апасиев заедно шират хистерија преку лажни …

Прочитајте повеќе »

Четирите најголеми лаги на Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Лага број 1 на Мицкоски Според него, Ковачевски би направил огромна грешка ако ја одобри оваа рамка бидејќи во тој случај Македонија би влегла во Европската унија асимилирана и бугаризирана. Вистина: Ова е ноторна лага и средство за заплашување на граѓаните. Република Северна Македонија никогаш …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Имаме предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и’ наштети на државата

СДСМ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Како што беше ветено, предлог на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се. Клучно за нас во овој предлог е дека се вградени нашите ставови и забелешли, имаме чист Македонски јазик во ЕУ, македонскиот идентитет е заштитен …

Прочитајте повеќе »