Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Битола: На организаторите на културни манифестации градоначалникот Коњаноски им должи 100.000 евра, каде завршија општинските пари?

Соопштение за јавност на ОО на СДСМ Битола Градоначалникот Тони Коњановски и Општина Битола должат 6.000.000 денари на организаторите на културни настани! Скоро 100.000 евра не можат да бидат исплатени од буџетот на општината на здруженија и институции оти во касата на општината нема пари! Од почетокот на годината до …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Антиевропската ДПМНЕ со Ќосето ги враќа спомениците на режимот

Соопштение за јавност на СДСМ Катастрофа му се случува на Скопје секогаш кога ДПМНЕ и нивни градоначалници го водат Градот. Скопје две години е град без перпективи, со нефункционални институции, преплавен со ѓубре, без достоен јавен превоз, без ниту еден реализиран нов капитален проект. И наместо да понуди решенија антиевропската …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски е против ЕУ, проевропскиот блок нема да дозволи блокада на иднината

Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски потврди дека е против ЕУ и сака да ја блокира европската иднина на земјата. Мицкоски сака да ја влече земјата и народот уште 11 години надвор од ЕУ, во изолација. Цел регион да напредува а Македонија да биде надвор од ЕУ, осамена и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Крлежите од ДПМНЕ 32 години ја уништуваат државата и го загрозуваат јавното здравје

СДСМ

Реакција на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Во историјата на државата нема поштетен субјект од партијата ДПМНЕ, 32 години крлежите од оваа партија ја уништуваат државата. Оваа партија предводена од Христијан Мицкоски бесрамно злоупотребува човечки трагедии за политички цели, а здравјето, интересите и потребите на граѓаните им се на последно …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Резолуцијата во американскиот Сенат уште една потврда за нашите државнички политики

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Резолуцијата во американскиот Сенат да се слават македонскиот јазик, култура и историја е уште една потврда за успешноста на меѓународната политика на СДСМ и признание за конструктивната улога на Македонците во градењето на американското општество. По Резолуцијата во Германскиот Бундестаг со Резолуцијата во САД гордост …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски е на потег, да одлучи дали е за ЕУ или за изолација

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Откако министрите од ДУИ поднесоа оставки, кои ќе се ефектуираат веднаш откако пратениците на ДПМНЕ ќе гласаат за уставните измени, сега на потег е Христијан Мицкоски. Со претходно донесените одлуки на Централниот одбор на СДСМ, како и со последната одлука на …

Прочитајте повеќе »

(Фото) СДСМ: Зад концесиите за Иловица стои ДПМНЕ, тоа е потврдено и со официјални документи

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ, реакција на изјавата на Марија Митева од ДПМНЕ Зад концесиите за рудникот Иловица, стои ДПМНЕ и тоа му е јасно секому и истото е поткрепено и со документи. Зоран Ставревски, Миле Јанакиевски, Љупчо, Димовски, но и сегашниот потпретседател на ДПМНЕ Владо Мисајловски се само дел …

Прочитајте повеќе »

СДСМ поднесе Декларација за Илинден

СДСМ

Изјава за медиуми на Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Почитувани, Како што најавивме, до Собранието поднесуваме Декларација за Илинден – најголемиот македонски државен празник. Оваа година се навршуваат 120 години од Илинденското востание и создавањето на Крушевската република. Идеалите на таа Република и тоа востание беа инспирација на …

Прочитајте повеќе »