Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Целта на ВМРО-ДПМНЕ не е да му помогне на ССМ и работниците туку да го урне договорот со СОНК

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ е партијата којшто го погазуваше трудот и достоинството на работниците, ја држеше минималната плата под 9.000 денари и ги третираше за евтина работна сила. Ниту е ВМРО-ДПМНЕ на страна на работниците ниту пак на страна на ССМ, напротив, Целта на ВМРО-ДПМНЕ не е да …

Прочитајте повеќе »

Колева: ВМРО-ДПМНЕ да ја прифати пораката од граѓаните и да го поддржи ребалансот на буџетот

Прес-конференција на Даниела Колева, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, На дебаклот од митинг, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски добија јасна порака од граѓаните дека не сакаат блокади и деструкции. ВМРО-ДПМНЕ треба да ги прифатат овие пораки од граѓаните и да го променат својот деструктивен начин на однесување. Во време на најголема …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: По дебаклот на митингот, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ја прифатат пораката од граѓаните

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Граѓаните јасно им порачаа на Христијан Мицкоски и на ВМРО-ДПМНЕ дека се против деструкции и блокади, дека не ги поддржуваат анти државните делувања и не се за предвремени избори. Слабиот одѕив, лошата организација, неуспешноста на митингот на ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека граѓаните препознаваат дека нема ништо …

Прочитајте повеќе »

Дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ чини скапо, од каде се 300.000 евра за пропаднатиот митинг со блокирана сметка?

СДСМ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Целата јавност вчера сведочеше на дебакл од страна на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Скапо чини дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ и пропаднатиот митинг со слаб одѕив и лоша организација. На митингот имаше присутни околу 15.000 членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата сигурно планирала …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Цените на основните продукти намалени до 10 отсто поради ограничените маржи

Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Владата предводена од СДСМ е силно посветена на заштита на стандардот на граѓаните, во време на најголема светска економска криза. Ја ограничивме трговската маржа за основните прехранбени продукти. За лебот, шеќерот и сончогледовото масло за јадење се утврдува трговска маржа до пет …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се загубија, бугаризација и асимилација се очајна лага и опасна манипулација

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ комплетно го изгубија компасот. Асимилација и бугаризација на Македонците и македонскиот народ очигледно е само желба на Мицкоски и очајнички лаги за заплашување на граѓаните. Исклучитечно опасни манипулации и тези со кои се поткопуваат нашите загарантирани позиции за зачувување на јазикот и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ со кривична пријава да си поднесе оставка

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Оставка да си поднесе пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески од Прилеп, против кого Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Ристески се сомничи дека во периодот од октомври 2015 до август 2017 година, како …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп да побара оставка од пратеникот Петар Ристески

СДСМ Зоран Пачешкоски

Прес конференција на Зоран Пачешкоски, претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Откако Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Петар Ристески, прилепскиот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ исчезна од јавност. Ристески нема ниту храброст, ниту доблест да …

Прочитајте повеќе »