Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да му постави само една домашна на Мицкоски – Да си даде оставка

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ треба да му постави само една домашна задача на Мицкоски: Да си поднесе оставка откако се докажа дека води криминална партија. Признанија на партиски функционери, правосилни пресуди ставањето на црната листа на САД на Никола Груевски и Сашо Мијалков го потврдуваат криминалот на ВМРО-ДПМНЕ. …

Прочитајте повеќе »

Миле Зечевиќ: СДСМ е чуварот на сегашноста, гарантор на стабилноста, напредокот и иднината

Честитка од генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ по повод 31 роденден на СДСМ Почитувани другари и другарки сопартијци и сите вие кои ги негувате вредностите на социјалдемократијата, Нека ни е среќен роденденот! Денес, секој од нас треба да е горд на придонесот за државата да биде дом за сите, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ прават политичка агенда на штрајкот

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ со своите срамни изјави и настапи креираат политичка агенда на штрајкот на СОНК. Уценувачки потег на раководство на СОНК е одбивањето на предлогот за зголемување на платите за 10 отсто или за .2500 денари во просек во време на најголема светска …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: СОНК продолжува со уцени кои се единствено на штета на учениците, наставата и родителите

СДСМ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Правото на штрајк е уставно загарантирано, но исто така и правото на образование. Местото на децата е во училиштата и во оваа ситуација единствено раководството на СОНК се одговорни за тоа што тие не го остваруваат правото на образование. Владата предводена од …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Уценувачки, СОНК одбива покачување на платите од над 2.500 денари

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ како никоја досега претходно покажа вистинска грижа за образованието како клучен сектор во нашето општество. Во разговорите со СОНК, Владата понуди зголемување на платите на наставниците од 10 отсто, односно раст за 2.500 денари во просек, како и методологија со која …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Прекинот на наставата е на штета на децата, СОНК да се врати на дијалогот

Соопштение за јавност на СДСМ Дијалогот е единствен начин да се дојде до решенија, без било какви уцени. Сосема разбирлива е потребата од достоинствено вреднување на трудот на секој работник, секако и на наставниците. Правото на штрајк е уставно загарантирано право, но исто така уставно загарантирано е и правото на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: По црната листа на Стејт департментот оставки треба да дадат Николовски и Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Стејт департментот на црна листа го стави осудениот криминалец во бегство и ментор на Мицкоски и Николовски, криминалецот во бегство, Никола Груевски. По сите признанија, по сите судски пресуди, оставка треба да си даде Христијан Мицкоски и никогаш повеќе да не се бави со политика. …

Прочитајте повеќе »

Преку дијалог до решенија, прекин на наставата не е добро за децата

Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани, До решенија е можно да се дојде само преку дијалог, без било какви уцени. Разбирлива е потребата од достоинствено вреднување на трудот на секој работник, секако и на наставниците. Правото на штрајк е уставно загарантирано право, но исто така уставно загарантирано е …

Прочитајте повеќе »