Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Сомнителен молк на Мицкоски, има ли негова поврзаност со фирмата на Груевски?

Соопштение за јавност на СДСМ Само една недела по посетата на Христијан Мицкоски на Унгарија, САД објавија дека неговиот шеф, Никола Груевски, е ставен на „црната листа“. Нашите граѓани многу добро ги знаат причините поради оваа постапка, тоа е вмешаноста на Никола Груевски во криминал и корупција од невидени размери. …

Прочитајте повеќе »

Каква е поврзаноста меѓу Мицкоски и унгарската компанија на Груевски која се најде на црната листа на САД?

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Само една недела по посетата на Христијан Мицкоски на Унгарија, САД објавија дека неговиот шеф, Никола Груевски, е ставен на „црната листа“. Причините за оваа постапка од САД нашите граѓани многу добро ја знаат, тоа е вмешаност на Никола Груевски во корупција …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски стравува дека после Груевски тој е следен на црната листа на САД?

Соопшение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски молчи за фактот што САД на својата црна листа го стави неговиот шеф и осуден криминалец во бегство Никола Груевски. Причината за овој потег сите ја знаеме и слушнавме и во бомбите, а тоа е вмешаноста на Груевски во бројни случаи на корупција …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: До решение само со дијалог, платите во образование СДСМ ги зголеми од 3.200 до 6.400 денари

СДСМ

Прес-конференција на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Наставниот кадар мора да се води од интересите на учениците, наставниот процес да продолжи непречено, затоа наставата мора да продолжи за да се избегнат негативни последици врз учениците. Дијалогот меѓу Владата и СОНК мора да продолжи, само преку дијалог ќе дојдеме до …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Платите на наставниците ги покачивме за 21%, само преку социјален дијалог е можно решение

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ СДСМ изминатите неколку години и покрај здравствената, а потоа и економската криза, успеа значително да ги покачи платите, со што покажа дека го вреднува трудот на работниците. Платитие на наставниците во основното и во средното образование во три наврати се зголемени за вкупно 21 отсто …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Нов случај на криминал за Скопје 2014, поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Обвинителството отвори истрага за нов случај на криминал во Скопје 2014 односно со фасадата на Владата, повторно поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ и нивни поранешни функционери. Како што е јавно објавено, приватна компанија со амин на тогашниот директор на Службата за општи и заеднички работи …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Отворени првите повици за мерките од Оперативниот план, сите невработени лица да аплицираат

СДСМ

Прес-конференција, Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Објавени се првите јавни огласи од Оперативниот план за активни мерки и програми за вработување за 2022 година. Поради големиот интерес за мерката Самовработување со новиот план обезбедени се средства за отворање на сопствен бизнис за 2.000 лица. Финансиската поддршка за едно лице …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Ниту една лажна анкета не може да го покрие неработењето и криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Ниту една лажна анкета пласирана од Белиот дворец не може да ја сокрие вистината за криминалот на ВМРО-ДПМНЕ и неработењето на градоначалниците од оваа партија. Последната анкета е само неуспешен обид да се дефокусира јавноста од реалноста а таа е катастрофалната работа на градоначалниците од …

Прочитајте повеќе »