Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ да престанат со аздисување и да почнат со штедење

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ Нема оправдување за аздисувањето на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ. Освен што не работат ништо, не се кадарни да реализираат ниту веќе започнати проекти, трошат милиони евра од општинските буџети за партиски вработувања, набавки на чоколадни бонбони и други аздисувања. Истовремено, се жалат дека општините немаат пари …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Следува историски највисоко зголемување на пензиите

Изјава на Зоран Пачешкоски, претседател на ОО на СДСМ – Прилеп Почитувани, Во време на економска и здравствена криза, Владата предводена од СДСМ ги поддржува пензионерите преку зголемување на пензиите. Благодарение на СДСМ со измените на Законот за пензиско и инвалидско осигурување од септември 330.000 пензионери во просек ќе добиваат …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Крушево: И во време на криза, Владата на СДСМ ги поддржува пензионерите

Прес конференција на претседателот на ОО на СДСМ Крушево, Трајче Калески Почитувани, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија обезбеди историски најголем раст на пензиите, кои со новата методологија на долг рок ќе растат независно од тоа која политичката гарнитура ќе биде на власт. Со измените на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Од денеска 0% ДДВ за основните прехранбени продукти

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Приоритет на институциите предводени од СДСМ во време на глобална економска и енергетска криза е заштита на стандардот на граѓаните и ликвидноста на стопанството. Антикризниот пакет составен од 26 мерки вредни 400 милиони евра веќе дава резултати. Од денеска целосно се укинува ДДВ на основната …

Прочитајте повеќе »

СДСМ ќе ја повлече кандидатурата за Маврово Ростуше откако ВМРО ДПМНЕ не собра храброст да излезе

Изјава за медиуми на Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на СДСМ за општина Маврово и Ростуше Почитувани, За жал ВМРО-ДПМНЕ не собра храброст да излезе пред вас, пред граѓаните на Маврово и Ростуше на повторените локални избори кои треба да се одржат на 17 април. Знаат многу добро во ВМРО-ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Сите институции и буџетски корисници да ги намалат трошоците

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ продолжува со мерки и политики за одговорно управување со финансиите во време на глобална и економска и енергетска криза. За таа цел вчера на седница на Владата беа донесени конкретни мерки и одлуки кои се однесуваат на сите буџетски корисници. Според …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот на Кисела Вода склучувал договори со роднини, пријатели и медиумски поддржувачи блиски до ВМРО-ДПМНЕ

Изјава за медиуми на Гордан Шутаров, генерален секретар на СДММ  Почитувани, Во време на најголема економска и енергетска криза, локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ наместо работа и исполнување на ветеното целиот фокус им е ставен на партиски вработувања, трошење пари и полнење на џебовите на нивни роднини и пријатели. Не може …

Прочитајте повеќе »

Велковски: Сите пратеници во Собранието да ги поддржат законите од пакетот антикризни мерки

Велковски

Изјава за медиуми на Диме Велковски, пратеник на СДСМ Почитувани, Во услови на најголема економска и енергетска криза, во која се наоѓа Европа и светот, се чувствуваат силни последици од она што се случува на глобоално ниво, растат цените за храна и енергија. Почитувани во собраниска процедура се поднесени повеќе …

Прочитајте повеќе »