Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Со насилство во собраниската комисија, ВМРО-ДПМНЕ спречува поголеми плати за наставниците

ДПМНЕ спречува

Соопштение за јавност на СДСМ На седницата на Комисијата за образование наука и спорт кулминираше деструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ. Блокадите на Законот за наставници и стручни соработници во основното и средното образование денеска се претворија во обиди за физичко насилство, закани и хаос. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не дозволуваат ниту да почне …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Законот за поголеми плати за наставниците во Собрание, ВМРО-ДПМНЕ да прекине со блокадите

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Во Собранието продолжува дискусијата за Предлог Законот за наставници и стручни соработници во основното и средното образование. Ова законско решение предвидува зголемување на платите на сите наставници и стручни соработници во основното и средното образование со раст на минималната плата. Овој Закон предвидува сигурно и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Арсовска ја стопира реконструкцијата на Универзална сала за која се обезбедени 2 милиони евра

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ Градоначалничката на ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска три месеци не работи ништо. За време на овој период Арсовска не само што не реализира ниту еден конкретен проект од нејзината програма, таа се што прави е стопирање проекти и партизација на Град Скопје. Универзалната сала стои недовршена. За …

Прочитајте повеќе »

Отворен повик за пријавување на кандидати за претседатели и членови на секретаријати на Комисии на СДСМ

СДСМ лого

ОТВОРЕН ПОВИК За пријавување на кандидати за претседатели и членови на секретаријати на Комисии на СДСМ Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги повикува сите заинтересирани членови и симпатизери да поднесат кандидатури за претседатели или членови на секретаријатите на  Комисии на СДСМ. Се огласуваат места за следните Комисии на СДСМ: Комисија за …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Апелираме за ефикасна истрага и завршница на процесите против сите поранешни и актуелни политичари

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ пред суд признаа дека постапувале противзаконски, правеле изборни нерегуларности и незаконски финансирале кампањи. Со ова нивно признание се потврдува дека сите изборни процеси организирани од ВМРО-ДПМНЕ се нерегуларни. По ваквите сведоштва, Христијан Мицкоски како некогашна десна рака на Груевски да …

Прочитајте повеќе »

Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ да не го блокира Законот за платите во образование туку да дадат оставки за Титаник

Изјава за медиуми на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на штета на граѓаните, не се грижи за нивните интереси и благосостојба и единствено што сака е со политички манипулации да заработи ситни партиски поени. Цела година пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го блокираа донесувањето на предлог Законот …

Прочитајте повеќе »

Калеска Ванчева: По признанијата во Титаник, пратениците Николовски, Јанушев, Мисајловски и Милошоски да поднесат оставки

Изјава на Снежана Калеска Ванчева, претседателка на Форум на жени на СДСМ и пратеничка Почитувани, Законодавниот дом е храм на демократијата и израз на слободната волја на граѓаните. Затоа, по признанието на високи партиски функционери во судскиот случај „Титаник“ треба да следуваат оставки на сите актуелни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Колку чинеше пропаднатата забава на ВМРО-ДПМНЕ во Филхармонија?

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски постојано се жалат дека нема пари, се жалат и нивните градоначалници дека општините немале пари. Колку пари чинеше вчерашната пропадната партиска забава на ВМОР-ДПМНЕ? Со кои пари беше финансирана? Додека градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ постојано бараат средства, нивната партија се луксузира со …

Прочитајте повеќе »