Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Талевски: На ВМРО-ДПМНЕ му пречи неселективната и ефикасна борба што МВР ја води против криминалот

„Сите анкети, сите анализи на меѓународни фактори за МВР покажале дека Министерството за внатрешни работи води неселективна борба против корупцијата и криминалот, тоа така беше, така и ќе биде, ќе расчистиме со сите криминалци, без разлика дали се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ или од други редови“, порача од собраниската говорница, …

Прочитајте повеќе »

Мартин Попов: Скандалозни одлуки на Арсовска, за 10 дена менува директор и поставува разузнавач близок до ВМРО-ДПМНЕ

Прес-конференција на Мартин Попов, советник во Советот на Град Скопје Почитувани, Скандалозните одлуки на градоначлничката од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска продолжуваат на директна штета на граѓаните на Град Скопје. За само десет дена, Арсовска го менува директорот на ЈП „Градски Паркинг“, кадар на ВМРО-ДПМНЕ. Новиот директор на Јавното претпријатие Бојан Христовски …

Прочитајте повеќе »

СДСМ ја започна постапката за избор на нови раководства на Општинските организации и Градската организација-Скопје

СДСМ

Со донесената Одлука за распишување на внатрепартиските избори од страна на Централниот одбор, како и со усвојување на Правилникот и Роковникот од страна на Извршниот одбор, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ја започна постапката за избор на претседатели и членови на Извршните и Надзорните одбори на Општинските организации и Градската организација-Скопје. …

Прочитајте повеќе »

Арсовска не презема ништо за надминување на енергетската криза и ги игнорира ингеренциите на Град Скопје за топлинската енергија

Сдсм знаме

Соопштение за јавност Градоначалничката Данела Арсовска секојдневно покажува неспособност да ги решава проблемите на скопјани и основно непознавање на нејзините ингеренции. Наместо конкретни мерки за помош на скопјани во време на енергетска криза и криза со топлинска енергија во Град Скопје, Арсовска не презема ништо, дури нема предвидено ниту денар …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски ги објави имињата на кандидатите на СДСМ за министри во новата Влада

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски, ги објави предлозите за нови министри: Славица Грковска, вицепремиер за антикорупција Фатмир Битиќи, вицепремиер за економија Бојан Маричиќ, вицепремиер за евроинтеграци Славјанка Петровска, министер за одбрана Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи Никола Тупанчевски, министер за правда Љупчо …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Обезбедени се 130 милиони евра за финансиска поддршка за граѓаните и компаниите

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ и надлежните институции постојано преземаат мерки за надминување на сите предизвици од енергетската криза и заштита на стандардот на домаќинствата и стопанството. Во наредните три месеци, главен приоритет на Владата ќе биде одговор на енергетската криза, која е резултат на глобалните …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Наместо бесплатен јавен превоз ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска го покачија превозот во ЈСП

СДСМ лого

Прес-конференција на Мартин Попов, советник во Советот на Град Скопје Само две недели им беа потребни на партиските кадри поставени од Данела Арсовска да ја закочат и уназадат работата на Јавното сообраќајно претпријатие. Наместо бесплатен јавен превоз, Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ го поскапуваат автобускиот превоз преку воведување на билет од …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со навремени мерки го штитиме стандардот на граѓаните, најмало поскапување и финансиска помош за помали сметки за струја

Соопштение за јавност на СДСМ Поради глобалната енергетска криза ширум светот расте цената на струјата. Во Италија цената на струјата е поскапена за 55 отсто, во Турција за 50 проценти. Со навремени мерки и политики успеавме да го заштитиме стандардот на нашите граѓани со најмало поскапување на струјата од 9,48 …

Прочитајте повеќе »