Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Мицкоски е против успесите на државата, против интересите на граѓаните, од него никој не очекува ништо поинаку

Мицкоски

Соопштение за јавност Христијан Мицкоски останува заглавен во режимската матрица која сака државата да ја врати во изолација, поделби и неизвесност, скарана со соседите и со демократскиот свет. Никој од него не очекува ништо поинаку, тој не знае и не сака да работи за интересите на граѓаните. Политичарот без став …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Арсовска спречи вработување на 20 пожарникари во Скопје во време кога се неопходни

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Данела Арсовска работи против интересите на Градот Скопје и на граѓаните. Арсовска, заради лични каприци поништи јавен оглас кој беше на крајот од процедурите и со кој требаше да се вработат 20 нови пожарникари во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Иако е евидентен …

Прочитајте повеќе »

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ, „Концепт 28“ е насловена програмата со фокус на луѓето

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Соопштение за јавност Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски. До Централната изборна комисија, Деспотовски ја достави и неговата програма „Концепт 28“ во која според Деспотовски фокус се луѓето. Основната цел е обезбедување на повисок квалитет на живот за сите наши сограѓани, а програмата …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ: Заедно одговорно и посветено да го вратиме единството

Соопштение за јавност Денеска во седиштето на СДСМ, согласно правилникот и роковникот, кандидатура за претседател на партијата до Централната изборна комисија, поднесе членот на Извршниот одбор, Димитар Ковачевски, за вонредните внатрепартиски изборите на 12 декември. Во изјава за медиумите по поднесувањето на кандидатурата за претседател на СДСМ Димитар Ковачевски истакна …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Милошоски лобира против почеток на преговори со ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Срамно, десната рака на Христијан Мицкоски и докажан извор на лажни вести, Антонио Милошоски отишол во Вашингтон да лобира Северна Македонија да не започне преговори за членство во ЕУ. Наместо да бара ЕУ да донесе одлука што поскоро нашата држава да започне процес за преговори …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ освен што промовираат проекти на СДСМ и одработуваат за интересите на Мицкоски не работат ништо

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Помина еден месец од одржаните локални избори, а градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ се уште не се фаќаат за работа. Граѓаните сведочат дека градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во овој период успеаја само да ги промовираат проектите на СДСМ во јавноста, истите оние кои ги критикуваа, како …

Прочитајте повеќе »

Започна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Соопштение за јавност на СДСМ Централниот одбор на СДСМ донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател. СДСМ како најголема, најпрогресивна и најдемократска партија, новиот претседател ќе го бира на 12 декември. Кандидат за претседател на СДСМ може да биде секој член кој ги исполнува …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мнозинството е стабилно, започнува процес за внатрепартиски избори за претседател на партијата

Сдсм знаме

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Вечерва на седниците на Извршниот и Централниот одбор на СДСМ беа донесени важни одлуки за иднината на државата и функционирањето на партијата. Со едноминутно молчење беше оддадена почит кон жртвите на трагедијата којашто се случи во Бугарија. Зборувајќи за актуелната состојба и …

Прочитајте повеќе »