Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Заменик градоначалникот Мицкоски промовира проекти на СДСМ кои до пред еден месец ги критикуваше

Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски во улога на заменик градоначалник продолжува по турнеја низ општините, каде градоначалници има неговото ВМРО-ДПМНЕ, за да промовира проекти на претходната власт на СДСМ. Тој сигурно чекори по режимските стапки на својот ментор азилантот Груевски, кој, своевремено беше и лидер на партија и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Срамни и ниски се обидите на ВМРО-ДПМНЕ да омаловажува искусни кадри кои работат во енергетиката

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ партијата која како власт го урниса енергетскиот сектор а цената на струјата ја зголеми за 100 отсто денес како опозиција омаловажува искусни кадри кои се посветени на надминување на предизвиците во енергетиката. Како што објави и АД ЕСМ новиот директор на РЕК Битола е …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ДКСК да постапи по грубата партизација на работата на градоначалниците од страна на Мицкоски

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Секојдневно Христијан Мицкоски се појавува на настани во општините каде се продолжуваат проекти на претходните градоначалници. Наместо пред граѓаните, градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ своите проекти ги промовираат пред нивниот партиски лидер. Изминатата недела во работно време градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски купуваше струја по 250e/mwh кога немаше енергетска криза, ВМРО-ДПМНЕ го ослабе РЕК Битола, а рудниците ги запусти

Соопштение за јавност на СДСМ Однесувањето на ВМРО–ДПМНЕ во екот на енергетската криза што ја поминува Република Северна Македонија е недолично и неодговорно. Функционерите на ВМРО – ДПМНЕ секојдневно шират лаги и невистини со кои го омаловажуваат трудот и напорите на вработените во РЕК Битола да ги стават севкупните капацитети …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Каква е врската на Мицкоски со скандалозната препродажба на парцели за фотоволтаични централи?

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Излегува на површина нов скандал во кои се поврзани функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Како што е запознаена јавноста, лица купиле или добиле на дар парцели земјиште во општина Делчево. Истите парцели само неколку денови подоцна ги продале и за 40 пати повеќе од пазарната вредност за …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Зголеменото мнозинство во Собранието ќе го донесе Буџетот и законите блокирани од опозицијата

парламент собрание

Соопштение за јавност на СДСМ Државниот Буџет за 2022 година, кој е во собраниска процедура е насочен кон зачувување на здравјето и животите на граѓаните, економско заздравување и забрзан раст, фискална одржливост и непречено финансирање на основните функции на државата, како и поддршка за реформите во правосудството и евро-атлантските интеграции. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Буџетот е за економско заздравување и раст, зголеменото мнозинство ќе ги донесе и законите што опозицијата ги кочи

СДСМ лого

Прес-конференција на Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, Во собраниска процедура влегува граѓанскиот Буџет за наредната 2022 година. Со одговорно финансирање 2022 година очекуваме да биде година на економско заздравување и забрзување на растот преку инвестиции. Фокусиран на интересот на народот, Буџетот за 2022 има четири основни цели: Зачувување …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Членови на ВМРО-ДПМНЕ осомничени дека учествувале во нелегално финансирање партија, истрагата треба да ги даде сите одговори

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Отворена предистражна постапка од страна на Управата за финансиска полиција води кон членови на ВМРО-ДПМНЕ кои се сомничат за нелегално финансирање политичка партија. Членови и активисти на ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои и таткото на пратеникот Јован Јаулески препродавале ниви во реонот на општина Делчево. Во јавноста …

Прочитајте повеќе »