Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Со помош на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев, Прилеп ќе ја добие ветената нова театарска зграда

СДСМ лого

Реакција на ОО на СДСМ Прилеп, на пресот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, На 5 денови пред локалните избори, безидејното ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ја замајува јавноста со лажни вести и со одвлекување на вниманието од проблемите во сопствените редови. Во обид да го покријат најновото бегство на нивниот кандидат за …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: „Проект 72“ – платформа за решавање на граѓанските проблеми за 72 часа

Еден од клучните проекти во мојата програма кога е во прашање непосредната комуникација на граѓаните со општината и нејзините служби, е „Проект 72“. Со овој проект го подигнуваме на повисоко ниво функционирањето на Општината, кога е во прашање нејзината ефикасност во постапувањето по барањата на граѓаните. Станува збор за дигитална …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Градиме три нови монтажни гаражи во централното подрачје на Прилеп

Нудиме концепт за еден од најгорливите проблеми на Прилеп, а тоа е  недостигот од доволен број на паркинг места за возилата во централното градско подрачје. Нашата зацртана цел, е преку изградба на современи булевари да ги ослободиме тротоарите и улиците од непрописно паркираните возила, да обезбедиме непречено и безбедно движење …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го допре политичкото дно, Николоски да се извини за изнесените клевети

Прес конференција на Александар Ѓорѓиоски, претседател на ЛК на СДММ и кандидат за советник во Советот на општина Прилеп Фабриката за лаги и манипулации наречена ВМРО-ДПМНЕ, го прави она што најдобро знае: упатување на клевети кон политичките неистомисленици, нивна лична дискредитација за остварување на ситни дневно-политички поени. Грубите лаги и …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Градиме Семеен парк во Прилеп, еден од најубавите спортско-рекреативни центри во државата

Прилеп располага со одлични природни ресурси, кои можат да бидат ставени во функција на развој на алтернативниот туризам и здравите животни навики. За остварување на таа цел, на локацијата помеѓу месноста Шаторов камен и Топташ,ќе го реализираме проектот „Семеен парк Прилеп“, за кој со гордост можам да истакнам дека ќе …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Ги заменуваме старите фасади на станбените згради со нови, енергетско-ефикасни

Прес конференција на Моника Грашеска – Илиеска, носителка на кандидатската листа за советници на СДСМ и Коалицијата Заштитата на животната средина е наш императив и тоа го потврдуваме со серијата на мерки, кои ќе ги спроведеме во следните 4 години. Свесни сме дека голем број на објекти во нашата општина …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Kомплетно доуредување на Градската река

Паралелно со изградбата на планираните проекти од инфраструктурен карактер, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Коалицијата, подеднакво внимание посветуваат и на заштитата на животната средина. Во таа насока се нашите заложби за доизградба и комплетно уредување на Градска река, во деловите каде тоа досега не е направено. Ново минор и мајор …

Прочитајте повеќе »

Талевски: Неспособноста на Јовчески, е вистинската причина за неговото бегање од медиумските соочувања

Почитувани, Денеска стигна уште една потврда на она што веќе го знае целата прилепска јавност, дека кандидатот за градоначалник од редовите на ДПМНЕ, Борче Јовчески, ќе измисли секакви изговори само да не се појави на медиумско соочување со Горан Сугарески. Имено, Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека е поднесена …

Прочитајте повеќе »