Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Растот на извозот, растот на платите, се доказ за успешноста на економските мерки на Владата предводена од СДСМ

СДСМ лого

Соопштение за јавност Македонската економија денес е стабилна, развојна и се движи во добра насока, по успешното надминување на коронакризата, а тоа го покажуваат официјалните економски показатели. Последните податоци од Државниот завод за статистика говорат дека во првите пет месеци од оваа година, јануари – мај, забележуваме раст на извозот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Во време на ВМРО-ДПМНЕ, Прилеп безмалку го загуби епитетот „најспортски град во државата“

СДСМ

Соопштение за јавност   Почитувани, Во периодот на 12 годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ, Прилеп безмалку го загуби епитетот „најспортски град во државата“. Времето кога парите од граѓаните, наместо за инвестиции во спортот, спортската инфраструктура и спортските клубови, завршуваа во рацете на локалните моќници од криминалното здружување наречено ВМРО-ДПМНЕ, никогаш …

Прочитајте повеќе »

За македонскиот идентитет и јазик нема да се преговара со никого, нашите идентитетски линии се јасно поставени

Прес-конференција на СДСМ, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, По надминување на коронакризата, македонската економија денес е стабилна, развојна и се движи во добар правец. Доказ за тоа се официјалните економски показатели. Според последните податоци од Државниот завод за статистика, во првите пет месеци од оваа година, јануари – мај, …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ ниту еднаш не повикаа на вакцинација и почитување на мерките за заштита, но затоа секојдневно шират лажни вести на штета на јавното здравје

СДСМ лого

Соопштение за јавност   ВМРО-ДПМНЕ ниту еднаш не повикаа на вакцинација и почитување на мерките за заштита, но затоа секојдневно шират лажни вести на штета на јавното здравје ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, конструкции и невистини да се обидува да шири вознемиреност во јавноста, да прави штета на јавното здравје …

Прочитајте повеќе »

Михаилоски: Инвестираме во студентскиот стандард, субвенциониран оброк за 40.000 студенти

Прес-конференција, Марко Михаилоски, претседател на СДММ   Почитувани граѓани, почитувани новинари, Субвенциониран оброк е последната во низата мерки кои СДММ и СДСМ ги преземаат за подобрување на студентскиот стандард и за младинските политики во целост. По поднесена иницијатива од Социјалдемократската младина на Македонија, Собранието ги усвои измените и дополнувањата на …

Прочитајте повеќе »

Преспа форум дијалогот ја потврди силната меѓународна поддршка, продолжуваме со интеграција кон ЕУ со заштитен македонски идентитет

Сдсм знаме

Соопштение за јавност Преспа форум дијалогот што се одржа во Охрид е историски важен настан кој носи зајакнување и дополнителна афирмација на нашите меѓународни позиции. Нашата држава како никогаш досега сведочеше на силна поддршка од нашите сојузници од западниот свет. Сите наши најважни меѓународни сојузници, во срцето на словенската писменост …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Се грижиме за подобри услови за младите – 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти

СДСМ

СДСМ заедно со СДММ создава и спроведува бројни мерки и политики кои овозможуваат зголемување на студентскиот стандард и обезбедување подобри услови за живот на младите во државата. Во тој правец се и измените и дополнувањата на законот за субвенциониран студентски оброк, усвоени во Собранието, по поднесена иницијатива од Социјалдемократската младина …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: За нас зборот е збор, граѓаните на своите сметки ги добија субвенциите за набавените инвертори и велосипеди

Прес конференција на Александар Китаноски, член на Советот на општина Прилеп Почитувани, Грижата за граѓаните, за решавање на нивните проблеми, се покажува со дела, а не со празна реторика и евтин популизам. Втора година по ред, Општина Прилеп издвојува средства за субвенционирање на дел од трошоците на граѓаните за купување …

Прочитајте повеќе »