Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Д-р Филипче до лицата со дијабетес: Ќе се залагам за навремена и квалитетна терапија достапна секому

Д-р Филипче до лицата со дијабетес: Ќе се залагам за навремена и квалитетна терапија достапна секому

Како и додека бев министер за здравство и како пратеник во иднина ќе се залагам терапијата за дијабетичарите да биде навремена и секому достапна, дури и за време на најголемата здравствена криза во поновата историја. Ова го истакна д-р Венко Филипче кој како носител на листа на кандидати за пратеници …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Се грижиме за лицата со попреченост, зголемени права од социјална заштита, поголема поддршка за инвалидски организации

Ковачевски: Се грижиме за лицата со попреченост, зголемени права од социјална заштита, поголема поддршка за инвалидски организации

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба со Националниот совет на инвалидски организации на Македонија, на којашто се разговараше за ефектите од досегашните мерки, за идните мерки, за предлозите на инвалидските организации, со цел подобрување на животот на лицата со попреченост и остварување на нивните права …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Ново пукање во Чаир, ДПМНЕ е опасност по безбедноста на граѓаните

СДСМ: Ново пукање во Чаир, ДПМНЕ е опасност по безбедноста на граѓаните

Соопштение за јавност на СДСМ ДПМНЕ е опасност по безбедноста на граѓаните, закана за влошување на безбедносната состојба во државата. Новото пукање во Чаир во кое се ранети две лица е последен во низата инциденти, што се случија за два месеци откако ДПМНЕ е на чело на МВР. Откако ДПМНЕ и …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Пендаровски е кандидат на граѓаните, со јасна визија за европска иднина

Ковачевски: Пендаровски е кандидат на граѓаните, со јасна визија за европска иднина

„Стево е граѓански кандидат, поддржан од граѓани, партии, здруженија. Стево не е претседател под контра на партија ниту нечија продолжена рака како што е Силјановска. Стево е кандидат на граѓаните!“, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанскиот собир во Аеродром на кандидатот за претседател Стево Пендаровски. „Ние имаме план, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Знам дека не им е лесно на пензионерите, во новиот мандат просечната пензија ќе биде 30.000, а минималната 20.000 денари

Ковачевски: Знам дека не им е лесно на пензионерите, во новиот мандат просечната пензија ќе биде 30.000, а минималната 20.000 денари

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервјуто за Фронтлајн се осврна и на состојбата со платите и пензиите во државата како и со животниот стандард на граѓаните, при што посочи дека со правилните политики на Владата предводена од СДСМ, пензиите и платите се зголемија, а во време на најголема економска …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: Враќање назад кон режимот на ДПМНЕ може да спречи со глас за членство во ЕУ

Кузеска: Враќање назад кон режимот на ДПМНЕ може да спречи со глас за членство во ЕУ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Се потврдува она што го говориме- нема никаква промена во ДПМНЕ, тоа е истата режимска партија од минатото. Гледаме обиди на најбрутален начин, со апсење новинар кој објави афера за ДПМНЕ, да се врати ВМРО-МВРО. Нервозата во Белата палата на почеток …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Зголемување за 15% на капитацијата за матичните лекари

Филипче трибина Прилеп

Примарната здравствена заштита е клучна за здрави поколенија, а матичните лекари заслужуваат нивната работа да биде признаена и вреднувана. Затоа, ќе го зголемиме капитациониот бод за општите лекари и тоа ќе го направиме уште во првата половина на мандатот. Ова го истакна д-р Венко Филипче при својата вчерашна посета на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со ДПМНЕ е можно само враќање назад – во режим и изолација

СДСМ

Со ДПМНЕ е можно само враќање назад во режим и изолација. ДПМНЕ за само два месеци на чело на МВР јасно покажа дека има намера со сила да владее,  доколку ја добие власта. ДПМНЕ го врати ВМРО-МВРО и брутално го уапси новинарот Фуркан Салиу, во обид за замолчување и заплашување, …

Прочитајте повеќе »