Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Јакимовски: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, се грижиме за ученичкиот и студентскиот стандард

Прес-конференција, Никола Јакимовски потпретседател на СДММ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Долгогодишните заложби на СДММ за зголемување на ученичките и студентските стипендии, вродија со плод. Стипендиите на учениците и студентите сериозно се зголемуваат, а се воведуваат и нови стипендии. Ова е значително подобрување на ученичкиот и студентскиот стандард. Во делот на …

Прочитајте повеќе »

Анкетите потврдуваат дека СДСМ е убедлив фаворит кој го има најдоброто, нереформираното ВМРО-ДПМНЕ нема доверба од граѓаните

Сдсм знаме

Соопштение за јавност   Анкетата на Брима е вистинска потврда дека граѓаните ги препознаваат одговорните, државнички политики на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев. СДСМ има стабилно водство пред ВМРО-ДПМНЕ, а коалицијата „Можеме“ има значително водство, кое бележи постојан растеж. Истовремено, претседателот Зоран Заев ја има убедливо најголемата доверба од …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Анкетите потврдуваат – ние го имаме најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

СДСМ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Анкетата на Брима докажува дека граѓаните ги препознаваат исправните, државнички политики на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев. СДСМ има стабилно водство пред ВМРО-ДПМНЕ, а заедно со коалицискиот партнер Беса коалицијата „Можеме“ има сериозно водство кое постојано расте. Истовремено, со храбрите, визионерски и …

Прочитајте повеќе »

Пратениците да гласаат за ребалансот на Буџетот, со него се обезбедува поддршка за граѓаните и повисок економски раст

Прес-конференција, Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ Денеска пред пратениците е Ребалансот на Буџетот за 2021 година. Ова е важен документ кој придонесува кон враќање на претходните стапки на економски раст, кој обезбедува поголема поддршка за економијата и граѓаните со крајна цел, целосно надминување на последиците од коронакризата. Клучните цели на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ и претседателот Зоран Заев со најголема доверба од граѓаните покажа анкетата на „Брима“, продолжуваме да работиме посветено и одговорно за државата

Соопштение за јавност Одговорните, државотворни политики на СДСМ се препознаени од граѓаните и тоа е потврдено со бројни испитувања на јавното мислење од релевантни агенции. Една од нив е и анкетата изработена од агенцијата Брима каде се потврдува дека СДСМ е со најголема доверба од граѓаните. На прашањето „Доколку денеска …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Се укина дополнителната акциза за горива, го штитиме стандардот на граѓаните

Прес-конференција, Костадин Костадинов портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани граѓани, почитувани новинари, СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани. Сe укина дополнителната акциза на дизел горивото со што граѓаните ќе плаќаат два денари пониска цена. Целта на оваа мерка е да се заштити стандардот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Рекордна исплата на финансиска помош за аграрот и руралниот развој

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Како одговорна, водечка партија, остануваме целосно посветени на навремена, директна помош и поддршка за земјоделството како клучна стопанска гранка во нашата држава. За таа цел, од стартот на годината исплатени се речиси 4,4 милијарди денари или над 71, 5 милиони евра финансиска поддршка за земјоделците. …

Прочитајте повеќе »

Форум на жени на СДСМ Прилеп: Поетско-музички рецитал во чест на Блаже Конески

По повод 100-годишнината од раѓањето на поетот, прозаист, книжевен историчар, филолог и кодификатор на македонскиот литературен јазик, академик Блаже Конески, Форумот на жени на Општинската организација на СДСМ од Прилеп организираше пригоден настан пред неговата родна куќа во Небрегово. Претседателката на Форумот на жени на ОО на СДСМ Прилеп, Петра …

Прочитајте повеќе »