Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: 5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти, продолжува грижата за сите граѓани

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат со вистинска грижа за сите граѓани, со директна поддршка за македонската економија, за спас на работните места. За 2.204 угостителски објекти со 11.235 вработени, кои беа затворени со владината одлука за спречување на ширење на Ковид, …

Прочитајте повеќе »

ФОТО ГАЛЕРИЈА: „Најдоброто за нашата општина“, трибина на СДСМ во Прилеп

Синоќа во Прилеп, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија одржа граѓанска трибина насловена како „Најдоброто за нашата општина“. На трибината говореа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, членката на Извршниот одбор, Јована Тренчевска, претседателот на Општинската организација на СДСМ – Прилеп, Миле Талевски и градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски. Ова беше …

Прочитајте повеќе »

Граѓанска трибина во Прилеп „Најдоброто за нашата општина“ во 19.00 часот

Денеска 14.06.2021 (понеделник) со почеток во 19.00 часот во Прилеп ( на фудбалскиот стадион во населба Вишне) ќе се одржи граѓанска трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина“. На трибината ќе говорат: – Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ – Јована Тренчевска, членка на Извршниот одбор на СДСМ – Миле …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Економските мерки и политики носат рекордно најниска невработеност, раст на извозот и индустриското производство

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Навремените и ефикасни економски мерки и политики на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев даваат позитивни резултати. Тоа е потврдено со статистички податоци од надлежните институции. Сите економски мерки што ги преземавме за време на коронакризата придонесоа последиците да бидат надминати и денес …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Снимката со Жугиќ го потврди вистинското лице на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ е деструктивна партија против ЕУ и НАТО

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ: Аудио снимката на која слуша Јелена Жугиќ од ВМРО-ДПМНЕ е вистински доказ дека Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против ЕУ и против НАТО. Во снимката Жугиќ зборува дека тие, ВМРО-ДПМНЕ, се бореле против Брисел и Вашингтон. Жугиќ во снимката вели и дека тоа не биле …

Прочитајте повеќе »

Георгиевска: Издишаа протестите на Мицкоски како што издишаа неговите лажни вести во кои никој не верува

Прес-конференција, Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Со дебаклот на протестите на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните одново ги поразија обидите за блокади на докажаниот губитник Христијан Мицкоски. Граѓаните јасно му порачаа на Мицкоски дека се против блокади против деструкции. Никоја повеќе не верува во лажните вести и манипулациите од …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: „Најдоброто за нашата општина“, ги интензивираме теренските активности, остануваме со граѓаните

Соопштение за јавност на СДСМ Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе повеќе одлуки во однос на дејствувањето на партијата во наредниот период. СДСМ уште од оваа недела започнува интензивни секојдневни теренски активности, на кои ќе даде отчет за сработеното на локално и на централно ниво за секоја општина …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ и во Собранието и надвор од него знае само за блокади, Мицкоски нема чувство за националните интереси

Прес-конференција на СДСМ, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, ВМРО-ДПМНЕ и во Собранието и надвор од него се што прави се деструкции, блокади на важни процеси за граѓаните и државата. Се кај ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се сведува единствено на еден збор: блокада! Додека Владата, институциите …

Прочитајте повеќе »