Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Заев по изборот: Нов демократски исчекор, членовите испишаа историја, СДСМ е прв во промените, следува нова политика

Прес-конференција на претседателот на СДСМ, Зоран Заев Почитувани, За првпат во тридецениското постоење на плурализмот во нашава земја, токму членовите на СДСМ испишаа историја практикувајќи највисоко ниво на внатрепартиска демократија Покажаната демократска свест и начинот на којшто се одржаа изборите ја позиционира СДСМ таму каде што и е местото, на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Речиси 69.000 членови во недела ќе избираат партиски лидер на првите директни, внатрепартиски избори

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ Првите директни, непосредни, внатрепартиски избори на кои сите активно регистрирани членови на СДСМ ќе избираат Претседател се одржуваат во недела на 21 март. Преземени се сите неопходни мерки за уредување на гласачките места согласно со препораките за здравствена заштита од КОВИД 19 а целиот изборен …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Интерпелацијата на министерот за здравство ќе биде уште еден дебакл на опозицијата

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Неодговорноста и деструктивноста, која го карактеризира делувањето на ВМРО-ДПМНЕ во текот на целата пандемија со коронавирусот кулминира со конструирани случаи и со барање за интерпелација на министерот за здравство Венко Филипче. Заради тесно партиски интереси ВМРО-ДПМНЕ, свесно и со умисла го поткопува здравствениот систем, му …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: За Мицкоски најважно е да го брани Орце Камчев, затоа не ги бара партиските пари на ВМРО-ДПМНЕ

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Осомничениот Орце Камчев е обвинет во предмет заедно со Никола Груевски, за злоупотреба на пари кои влегувале во ВМРО-ДПМНЕ. Согласно обвинението, менторот на Мицкоски и осуден криминалец Никола Груевски се товари дека присвоил 1,3 милиони евра за да купува плацеви …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Големи се хипотеките на Мицкоски кон Камчев, затоа го брани со неговиот адвокат Менкиновски

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ На виделина исплива она што јавноста многу добро го знае, спрегата на Христијан Мицкоски со тајкунот на режимот, осомничено лице сега во притвор, Орце Камчев. Тоа што Мицкоски рипна да го одбрани Камчев, покажува дека очигледно големи се неговите хипотеки кон Орце. Му го додели …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: Спрегата Мицкоски со Орце е на виделина, функционерот на ВМРО-ДПМНЕ, Менкиновски го брани Камчев

Прес-конференција на СДСМ, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, На виделина е спрегата на Христијан Мицкоски со тајкунот на режимот, Орце Камчев. Обвинето лице во судски предмети а од вчера и во притвор. Ова е Тони Менкиновски, претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, човек близок на Христијан …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Криминалната ВМРО-ДПМНЕ од почетокот на пандемијата се однесува деструктивно и неодговорно на штета на јавното здравје, затоа е казнета од граѓаните

СДСМ лого

Соопштение за јавност Во текот на изминатите 12 месеци, кога нашата држава и целиот свет се бори со пандемијата, граѓаните видоа силна посветеност на Владата, институциите и на здравствениот систем во справување со пандемијата и деструктивно и незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски. Уште од првите моменти од пандемијата …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема што да им понуди на граѓаните, освен лажни вести и измислени конструкции

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ со невистини и лажни вести се обидува да деградира здравствениот систем, со измислени конструкции сака да го поткопа процесот за набавка на вакцини, на штета на граѓаните и јавното здравје. Првите вакцини веќе се пристигнати, вакцинацијата на здравствените работници е во тек, се очекуваат …

Прочитајте повеќе »