Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Ковачевски: Ни треба силна СДСМ во Парламентот, да не дозволиме враќање на режимското минато

Ковачевски: Ни треба силна СДСМ во Парламентот, да не дозволиме враќање на режимското минато

„Само силна СДСМ во Парламентот може да спречи враќање на темното режимско минато кога ВМРО – ДПМНЕ 11 години авторитарно владееше со државата“, истакна претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на митингот во Струмица. „Во изминатите седум години, Владата предводена од СДСМ донела тешки, но значајни одлуки. Правевме и грешки, но …

Прочитајте повеќе »

На Денот на македонскиот јазик со гордост велиме: СДСМ го заштити и го унапреди македонскиот јазик

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Со многу посветеност, труд и ентузијазам СДСМ ги исполни заложбите за заштита и унапредување на македонскиот јазик. На Денот на македонскиот јазик сите со гордост велиме: СДСМ го заштити и го унапреди македонскиот јазик. Сонот и аманетот на Блаже Конески се исполнети, владата предводена од …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Ако ДПМНЕ се дограбат до власт, можеме да се збогуваме со ЕУ, ќе нè изолираат и ќе нè скараат со сите

Ковачевски: Ако ДПМНЕ се дограбат до власт, можеме да се збогуваме со ЕУ, ќе нè изолираат и ќе нè скараат со сите

Обраќајки се на присутните на вечерашниот митинг во Македонски Брод, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, посочи дека не смееме да ја повториме грешката од минатото и да ѝ дадеме преголема моќ на десничарска партија како ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи ги дека сѐ уште се свежи раните што ѝ ги нанесоа на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: СДСМ е силна партија, стожер на демократијата во државата

Ковачевски: СДСМ е силна партија, стожер на демократијата во државата

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во синоќешното интервју во „Тема на денот“ на телевизија Сител, порача дека низ годините СДСМ докажа дека е силна партија и стожер на демократијата во државата. „СДСМ е стожерната партија на градењето на демократијата, на градењето на демократските процеси во државата. Благодарение …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: Сакале некои или не, СДСМ ќе остане запишан како политичка сила која ја врати државата на вистинскиот пат

Лукаревска: Сакале некои или не, СДСМ ќе остане запишан како политичка сила која ја врати државата на вистинскиот пат

„На 8 мај само вие, со моќта на вашиот глас одлучувате во каква држава ќе живееме сите, ве повикувам на масовен одзив на двојните избори, на активно учество во креирањето на сопствената иднина бидејќи во демократијата најчесто гласовите на оние кои не излегуваат на гласање го одредуваат победникот. На дофат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Македонија со раст на индексот на слобода на медиуми, чекориме по патот на демократските и европски вредности

Ковачевски: Македонија со раст на индексот на слобода на медиуми, чекориме по патот на демократските и европски вредности

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска упати честитка до медиумите и медиумските работници по повод Светскиот ден на слободата на медиумите го поздрави растот кој го бележи земјата на согласно извештајот на „Репортери без граници” и позиционирањето на Македонија на 36-то место заедно со останатите развиени европски демократии. „Денешниот Светски …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Овозможивме слободни и независни медиуми и сме први во регионот

Венко Филипче

Позитивните политики и пристап на СДСМ кон медиумите, се потврдија со тоа што Северна Македонија е најдобро рангирана земја во регионот по слобода на медиуи, истакна д-р Венко Филипче  носител на листа во Изборната единица 4 од СДСМ и Коалицијата за европска иднина. „Македонија во 2024 година го постигна сопствениот …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Соживотот и солидарноста се основи на прогресот на нашето општество

Битиќи: Соживотот и солидарноста се основи на прогресот на нашето општество

„СДСМ од секогаш  била предводник на визионерство, државништво и прогресивност, секогаш со поглед кон иднината, со нагласено политичко чувство за потреба од добрососедски односи, за интеграција во ЕУ, но пред сѐ за градење на хармонични односи меѓу различните заедници во земјава. Од оваа наша мисија не се откажувам, по 8 …

Прочитајте повеќе »