Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Блокадата на Законот за Клинички центар е уште еден доказ дека ВМРО-ДПМНЕ работи против граѓаните и македонското здравство

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ По средбата на претседателот Зоран Заев со Христијан Мицкоски пред еден месец беше договорено пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието да се откажат од блокади на важни закони за граѓаните, вклучително со Законот со кој македонското здравство по 80 години ќе добие нов, модерен Клинички центар. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со блокадата на Законот за Клинички центар, ВМРО-ДПМНЕ работи против граѓаните и јавното здравје

СДСМ

Прес- конференција на Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ Пред еден месец, по средбата на претседателот Зоран Заев со Христијан Мицкоски беше договорено пратениците на ВМРО-ДПМНЕ овде во Собранието да се откажат од блокади на важни закони за граѓаните. Меѓу нив е и Законот со кој македонското здравство за прв пат …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски нема доблест здравјето на граѓаните да го стави пред неговата партиска фотелја

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со претседателот на Владата Зоран Заев пред еден месец, пред граѓаните вети дека неговите партиски послушници во парламентот ќе го одблокираат Законот за изградбата на новиот Клинички центар. Очекувано, Мицкоски повторно излажа! Очигледно на Мицкоски целта му била …

Прочитајте повеќе »

СДММ го поддржува новиот концепт на комбиниран модел на примена на електронски и печатени учебници

Изјава за медиуми на Евгенија Јанакиеска од СДММ Почитувани, СДММ го поддржува новиот закон за учебници кој обезбедува квалитетна содржина за учење и комбиниран модел на примена на печатени и електронски материјали. Со овој закон, ставаме крај на неквалитетните учебници кои уништуваа генерации ученици, учебници кои беа полни со дискриминаторски …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски денеска го слават насилството и режимот, бранат насилници од 27 април

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Денеска ВМРО-ДПМНЕ повторно се враќа на местото на злосторот, денеска ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски повторно протестира за одбрана на насилството. Старо ВМРО-ДПМНЕ, стара песна остатоци од мрачното минато денеска излегоа на улица, го славеа насилството и режимот со истата хушкачка реторика, …

Прочитајте повеќе »

Миле Талевски: Прилеп им кажа „не“ на насилниците, инсталациите на Груевски се поразени од граѓаните на Градот Херој

Прес конференција на Миле Талевски, претседател на ОО на СДСМ Прилеп и пратеник во Собранието на РСМ Почитувани граѓани, ВМРО-ДПМНЕ денеска го покажа своето виситнско режимско и насилничко лице. Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ повторно застанаа зад насилството, зад осудените насилници. Луѓето кои вооружени, жедни за крв упаднаа насилно во Собранието …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира за одбрана на насилство

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Христијан Мицкоски, упорно стои на браникот на криминалот и криминалците. Со денешниот протест тие уште еднаш докажуваат дека се за одбрана на насилство, за одбрана на обидите за државен удар, за одбрана на обидите за убиство на пратеници, новинари и вработени …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со својата „влези-излези“ партиска математика

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ се изгуби во својата влези-излези партиска математика, пратениците од опозициската партија избегаа кога сфатија дека ќе направат кворум за закони за кои биле против. Познато е и многу пати докажано дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бегаат од собраниската сала секогаш кога треба да се гласаат …

Прочитајте повеќе »