Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ аздисува со парите на граѓаните, градоначалниците трошат милиони евра за партиски вработувања

СДСМ лого

Соопштение за јавност И во време на криза градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ не се откажуваат од расипничко трошење на парите на граѓаните Само во пет општини раководени од ВМРО-ДПМНЕ ќе се потрошат над 1,2 милиони евра за партиски времени вработувања. Во Скопје, 670 илјади евра, во Бутел 200 илјади …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Оперативен план вреден 1,8 милијарди денари за вработување за 15.000 лица

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ го усвои оперативниот план за активни програми и мерки за вработување за 2022 година. Оперативниот план вреден 1,8 милијарди денари ќе обезбеди вработување за речиси 15.000 лица. Планот предвидува програми, мерки и услуги за вработување, кои ќе обезбедат создавање нови работни …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со политиките на СДСМ растат платите, го вреднуваме трудот на жените работнички

Ковачевски: Со политиките на СДСМ растат платите, го вреднуваме трудот на жените работнички

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, денеска се обрати на завршниот семинар од седмата генерација на Школата за женски активизам во организација на Форумот на жени на партијата. Ковачевски зборуваше за родова еднаквост, поддршка на жената, економска и политичка, како и женскиот активизам кој е важен дел од политиките …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Двојно ја зголемивме минималната плата

СДСМ Прилеп: Двојно ја зголемивме минималната плата

Прес конференција на Зоран Пачешкоски, претседател на ОО СДСМ Прилеп Почитувани, Успешните економски политики на СДСМ даваат резултат, што е особено важно во време на глобална економска и енергетска криза, за поддршка на животниот стандард на сите наши граѓани. Двојно ја зголемивме минималната плата, од 8.800 денари во времето на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Две години членство во НАТО, безбедни, сигурни и силни

СДСМ: Две години членство во НАТО, безбедни, сигурни и силни

Соопштение за јавност на СДСМ Денеска одбележуваме две години од членството во НАТО. Со членството во НАТО остваривме една од двете стратешки цели поставени уште од денот на независноста. Воената агресија врз Украина и загрозување на нејзиниот суверенитет, ни покажа колку лесно безбедноста и сигурноста можат да бидат загрозени. Во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски копнее по Груевски

Мицкоски

Реакција на СДСМ на изнесени ставови на Христијан Мицкоски Со синоќешното изразено жалење што Никола Груевски не е присутен во државата, Христијан Мицкоски призна дека копнее по неговиот ментор и шеф, осуден криминалец во бегство. И синоќа Мицкоки не се огради за криминалите на ВМРО-ДПМНЕ и неговиот претходник, за кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ да ги пренаменат 1,2 милиони евра за граѓаните и да штедат

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ да ги пренаменат 1,2 милиони евра за граѓаните и да штедат

Соопштение за јавност на СДСМ Крајно време е градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ да престанат да се однесуваат расипнички кон народните пари и предвидените 1,2 милиони евра за партиски вработувања да ги пренаменат за граѓаните. Неодговорно и безобразно е во време на најголема криза само 5 општини во Скопје градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари

Даниела Колева, пратеничка на СДСМ

Прес-конференција на СДСМ, Даниела Колева, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Економските политики на СДСМ и Владата што ја предводи, даваат резултат. Со СДСМ платите растат многу побрзо и значително, дури и во криза. Што е особено важно во време на глобална економска и енергетска криза, за поддршка на …

Прочитајте повеќе »