Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ го кочат новиот Клинички центар, работат на штета на граѓаните и државата

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува да работи на штета на граѓаните и државата. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски само нешто блокираат, кочат, се однесуваат деструктивно кон секое важно прашање за државата. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со 2.000 амандмани го блокира носењето …

Прочитајте повеќе »

Иницијативата за собирање потписи од страна на ВМРО-ДПМНЕ нема да го спречи одржувањето на пописот, тој ќе се спроведе оваа пролет

Прес-конференција, Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка на СДСМ и претседателка на Форум на Жени на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, По цели 19 години, државата, конечно, оваа пролет ќе спроведе попис на населението и домаќинствата, согласно сите стандарди и пракси на Евростат Конечно, како држава да имаме целосни, прецизни и релевантни …

Прочитајте повеќе »

Петтиот пакет економски мерки на Владата предводена од СДСМ, овозможува бришење на каматите на граѓаните кон јавни претпријатија и институции

Сдсм знаме

Соопштение за јавност Со петтиот пакет економски мерки, Владата предводена од СДСМ продолжува со градење стабилна и развојна економија и овозможува намалување на трошоците за граѓаните. Мерката 22 овозможува бришење на каматите, кои граѓаните ги имаат кон јавни институции и претпријатија. Со законски измени, Јавните комунални претпријатија, Јавните претпријатија и …

Прочитајте повеќе »

Срамно и безобразно однесување, ВМРО-ДПМНЕ е против изградба на нов клинички центар

Прес-конференција, Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Деструктивната ВМРО-ДПМНЕ продолжува со обидите да кочи се што е во интерес на граѓаните, во интерес на државата. Замислете, со 2.000 амандмани ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Христијан Мицкоски се обидува да го блокира Законот за нов Клинички центар. Ова е …

Прочитајте повеќе »

Сите граѓани имаат можност да добијат отпис на камати за долговите кон јавни институции и претпријатија, грижата за сите продолжува

Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев, со петтиот пакет економски мерки, ја продолжува вистинската грижа за работниците, за граѓаните, за компаниите, грижата за економијата. Градење стабилна и развојна економија и обезбедување помали трошоци за граѓаните се приоритетите на …

Прочитајте повеќе »

По шест порази за четири години, Мицкоски има уплав од избори, се плаши да се соочи со сопствениот народ

СДСМ лого

Соопштение за јавност Губитникот Христијан Мицкоски се плаши од сопствениот народ, страв му е да се соочи со граѓаните на избори, бидејќи е свесен што го очекува. Токму во таа насока се најавите дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира претстојните локални избори. Стравот на Мицкоски не е неоснован. Граѓаните на сите …

Прочитајте повеќе »

Со петтиот пакет мерки од 160 милиони евра продолжува грижата за граѓаните и економијата

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска грижа за граѓаните, за работниците, компаниите, за економијата. Започнува реализација на петтиот пакет економски мерки наменет за граѓаните, за стабилна и развојна македонска економија како и подобрување на ликвидноста …

Прочитајте повеќе »

На Милошоски местото не му е ниту во Собрание ниту во политика, неговата политичка кариера е завршена

Изјава за медиуми, Стефан Васев од СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски е срам за Собранието, срам за македонската демократија и дејствува штетно по угледот на државата. Последните докази за скандалот „Кражба“ потврдија дека тој извршил криминални дејствија кражба и фалсификување кога студирал и живеел …

Прочитајте повеќе »