Почина неврохирургот проф. д-р Јовица Угриновски

Почина неврохирургот проф. д-р Јовица Угриновски

На 77-годишна возраст, по тешко боледување, утрово почина проф. д-р Јовица Угриновски, долгогодишен неврохирург, основач и претседател на Управниот одбор на „Неуромедика“, соопшти приватната здравствена установа „Неуромедика“.

Јовица Угриновски специјализирал неврохирургија во Скопје (1975), завршил три постдипломски курса по неврохирургија во Монпелје (1977), Манчестер (1978) и Братислава (1981), магистрирал (1978) и докторирал (1986).

По атентатот врз претседателот на Киро Глигоров, тој заедно со колеги изврши сложена операција за санирање на тешките повреди. Публикувал повеќе од 140 научни трудови и 6 книги.

Беше долгогодишен претседател на Федерацијата на планинарски спортови.

Прочитајте повеќе

полиција полицајци

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

Тие се сомничат дека на 04.07.2024 околу 23.00 часот на ул.„Даме Груев“ во Скопје, при …