Посетата на Орбан на Москва ги налути европските претставници

Посетата на Орбан на Москва ги налути европските претставници

Неколку дена по средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска (5 јули) патува за Москва за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, изјави за Радио Слободна Европа извор од унгарската влада.

Орбан ќе го придружува министерот за надворешни работи Петер Сијарто, изјави владиниот извор на 4 јули. Сијарто ја посети Русија повеќе од пет пати откако Москва ја нападна Украина пред повеќе од две години.

Веста за посетата на Москва доаѓа неколку дена откако Унгарија го презеде ротирачкото претседателство со Европската Унија – акција што предизвика загриженост кај многумина во ЕУ поради редовните проруски изјави на Орбан и предизвика брза осуда од лидерите на блокот.

Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет, на платформата „X“ објави дека „ротирачкото претседателство на ЕУ нема мандат да се ангажира со Русија во име на ЕУ“.

„Европскиот совет е јасен: Русија е агресор, Украина е жртва. Не може да има ниту една дискусија за Украина, без Украина“, додаде Мишел.

Откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година, Орбан им се спротиставуваше на лидерите на Европската Унија и НАТО изразувајќи неподготвеност да ја поддржи помошта од западните земји за Украина.

Веста за патувањето на Орбан најпрво ја објави уредникот за Централна Европа, Шаболц Пањи во објава на „X“. РСЕ подоцна доби потврда за посетата преку извор од унгарската влада.

Прес-службата на унгарскиот премиер сè уште не одговори на барањето за коментар.

Минатиот месец Путин рече дека Русија ќе ја заврши својата војна за која се верува дека убила и ранила најмалку 500.000 војници од двете страни, само доколку Киев исполни одредени услови.

Тие вклучуваат откажување од амбициите за НАТО и отстапување од четири делумно окупирани региони од Русија, покрај Крим.

Украина ги отфрли условите како апсурдни и рече дека тие се еднакви на капитулација.

Додека беше во Киев, Орбан, кој одржува блиски односи со Путин, рече дека на Зеленски му предложил предлог за прекин на огнот со цел да запрат борбите со Русија по повеќе од две години по целосната инвазија на Москва.

Официјален претставник на ЕУ, кој побара да остане анонимен, за РСЕ изјави дека Орбан не го информирал блокот за никакво планирано патување во Москва.

„Ако Орбан побарал, Мишел силно би советувал да не се оди на таква посета“, рече официјалниот претставник.

Зборувајќи со новинарите по средбата со Зеленски, Орбан не даде детали за содржината на предлогот кој му го понудил, но рече дека го прашал украинскиот претседател „дали е можно да се направи пауза, да се запре пукањето и потоа да се продолжат преговорите“, додавајќи дека прекинот на огнот „може да обезбеди забрзување на темпото на овие преговори“.

Орбан постојано го критикува испраќањето воена помош од Западот за Киев.

Зеленски не го кажа своето мислење за предлогот за време на брифингот со новинарите, но портпаролот на претседателот подоцна на 2 јули рече дека Зеленски му дал можност на Орбан да ги пренесе своите размислувања.

Ихор Жовква, заменик началник на кабинетот на Зеленски, исто така, рече дека Унгарија не е првата земја што излегла со потенцијален мировен план.

Жовква рече дека Зеленски го послушал предлогот на Орбан, но како одговор ја кажал „сосема јасната, разбирлива и позната“ позиција на Украина.

Украина вели дека нејзиниот „територијален интегритет“ мора да биде основата на секој мировен договор – термин поддржан од 80 земји кои учествуваа на Глобалниот самит за мир во Швајцарија, инициран од Украина, минатиот месец.

Орбан последен пат ја посети Москва во септември 2022 година, на погребот на поранешниот советски претседател Михаил Горбачов.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Харис остро го критикуваше Трамп и го престигна во анкетите

Харис остро го критикуваше Трамп и го престигна во анкетите

Новата претседателска кандидатка на демократите во САД, Камала Харис ја започна својата предизборна кампања со …