Постигнат договор за Брегзит

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит. Со договорот се дозволува земјата да ја напушти Унијата. Сега двете страни треба да стават потпис на договорот.

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска соопшти дека договорот за Брегзит е „фер и избалансиран“. Договорот треба да биде поддржан од земјите членки на ЕУ и нивните парламенти.

Јункер на Твитер напиша дека „Онаму каде што има волја, има договор“. Тој препорачува Европскиот совет да го одобри овој договор.

Британскиот премиер Борис Џонсон вели дека станува збор за „одличен нов договор за Брекзит“.

Но претходно во Велика Британија северноирската партија соопшти дека да го поддржи предлог договорот за Брегзит. Британскиот парламент исто така мора да го ратификува договорот.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Тројца мртви и двајца ранети во пукање во Канада

При пукање во Винипег, Канада, три лица загинаа, а две се тешко повредени, соопшти локалната …