Премиерот Спасовски денеска ќе учествува на видео конференцијата на Самитот за Западен Балкан 2020

Премиерот Спасовски денеска ќе учествува на видео конференцијата на Самитот за Западен Балкан 2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска ќе учествува на видео конференцијата на Самитот за Западен Балкан 2020, под покровителство на канцеларот на Австрија, Себастијан Курц.

На оваа видео конференција, на која ќе учествуваат сите премиери од земјите на Западен Балкан како и еврокомесарот за еврососедска политика и проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, ќе се разговара за соработката на актуелни прашања од интерес на граѓаните од регионот и за проширувањето на ЕУ.

Прочитајте повеќе

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На првите повеќепартиски избори во 1990 година е избран за собраниски пратеник. Претседател на Собранието …