Премиерот Заев и владина делегација во посета на Брисел

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска и утре, 16 и 17 октомври ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел. 

Премиерот Заев, заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и со министерот за надворешни работи, Никола Димитров попладне ќе остварат средба со комесарот за проширување и соседска политика во Европската Комисија, Јоханес Хан. 

Веднаш после средбата која почнува во 16.30 часот, во зградата на Европската Комисија премиерот Заев и еврокомесарот Хан ќе дадат изјави за медиумите. 

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Заев потоа ќе има средба со претседателот на Европскиот парламент, Давид Мариа Сасоли и со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. 

Во текот на утрешниот ден, претседателот на Владата на Република Северна Македонија ќе оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија Франс Тимерманс. 

Прочитајте повеќе

Ковачевски – О’Брајан: Северна Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД …